Gazilerimiz Saygıyla Anıldı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Gazilerimiz Saygıyla Anıldı

Gazilerimiz Saygıyla Anıldı

Written By yavuz4040 on 20 Eylül 2017 Çarşamba | 12:51:00

Ülkemiz genelinde olduğu gibi “19 Eylül Gaziler Günü” Kırşehir’de düzenlenen törenle kutlandı

Cacabey Meydanına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törene Vali Necati Şentürk, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva, Belediye Başkan V. Emre Şahinci, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Ekemen, gaziler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Kemal Parlak törende yaptığı konuşmada, “19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası ve bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.” dedi.
Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Kemal Parlak sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, Mustafa Kemal Paşa’ya Türk milleti adına, “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir.
Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi “ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır.

Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de, sınırlarımızın içinde ve dışında, dış destekli terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Dün karşımıza devlet olarak çıkanlar, bugün Bölücü Terör Örgütü ya da FETÖ haini olarak karşımıza çıkmaktadır.

Topraklarımızın bir daha bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyorum.”

Öğrencilerin de şiir okuduğu programın ardından Valimiz Sayın Necati Şentürk ve diğer protokol, Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şubesini ve ardından Malul Gaziler Derneğini ziyaret ettiler.
Ayrıca, Vali Necati Şentürk ve il protokolü 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Terme Otel'de düzenlenen yemekte gazilerle bir araya geldi.
Vali Necati Şentürk, yemekten sonra yaptığı konuşmada, gazilik ünvanının da şehitlik kadar yüce ve ulvi kavramlar olduğunu söyledi.
Şehit yakınları ve gazilerin bizlere birer emanet olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmuyoruz. Bu vatanı toprak yapan şehit kanlarıdır. Gazilik ve şehitlik ünvanlarının bu dünyada karşılığı yoktur. Şehitlerimiz ve gazilerimiz ezan, vatan, bayrak, namus gibi kutsal değerlerimiz uğruna savaşan insanlardır. Onlar vatanı parçalatmamak, devletin bekası için savaştılar. Çanakkale ruhu ya şehitlik ya gazilik ruhudur. O ruh Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna vesile olmuştur. Güvenlik güçlerimizin hepsi birer kahramandır. Günümüzde de destan yazmaya devam ediyorlar. Bu duygularla bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum.” şeklinde konuştu.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net