Şeyh Edebali Anıldı! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Şeyh Edebali Anıldı!

Şeyh Edebali Anıldı!

Written By yavuz4040 on 25 Eylül 2017 Pazartesi | 14:36:00

Vali Necati Şentürk, Osmanlı Devletinin manevi ve idari mimarlarından Şeyh Edebali'yi anma törenine katıldı

Mucur ilçesinin İnaç Köyü'nde yer alan Şeyh Edebali Camii bahçesinde düzenlenen programa Vali Necati Şentürk'ün yanı sıra Eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş, 22. Dönem Milletvekili Hacı Turan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Ekemen, Mucur Kaymakamı Kaya Çelik, Şeyh Edebali Kültür Dayanışma Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mahmut Kayaoğlu, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Vali Necati Şentürk, ’’Şeyh Edebali Camii bahçesinde anma programına katılan vatandaşlara hitaben konuşan Vali Necati Şentürk, "Ahilik bir nizam-ıalem ülküsüdür. Öyle ki Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı Devletine ruh ve nefes üflemiştir. Eğer biz 400 çadırlı bir aşiretten, bir cihan imparatorluğu çıkartmışsak bunu medeniyet projesi olan Ahilik teşkilatına borçluyuz. Şeyh Edebali'nin ilkesinde iktidar her şeye gücenmez, küsmez, hoşgörülü olur anlayışı vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' sözünü sürekli kullanmaktadır. Bizler günümüzde bu ilkeleri hayata geçirsek, dünyada yeniden nizam-ı alem ülküsünü hakim kılarız. Yeryüzünde, gönül coğrafyamızda ve islam dünyasında kan durur, gözyaşı durur. Üç büyük Ahi vardır: Ahi Evran'ın üstadı Evhadi Kemali, Ahi Evran-ı Veli ve Osmanlının kuruluşunu fiilen ve manen mayalayan Şeyh Edebalı. Ayrıca, bugünkü anma töreninin daha coşkulu geçmesi için Erzincan'dan atlı spor kulübünü getirdik. Hani diyordu ya eskiler, biz at sırtında doğar, at sırtında ölürüz. At, kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Şeyh Edebalı'nın bir sözü var: 'Ey oğul! Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.' Bu duygularla, Şeyh Edebalı'yı rahmetle anıyor, törene katılanlara teşekkür ediyorum." dedi.

Yapılan diğer konuşmaların ve 48. Hükümet Kültür Bakanı Gökhan Maraş'ın Şeyh Edebalı hakkında verdiği konferans ile devam eden program, İl Müftüsü Osman Arslan'ın yaptığı dua ve Erzincan Atlı Spor Kulüplerinin cirit gösterisi ile sona erdi. 
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net