Kaman Ceviz Festivali Coşkulu Kutlandı! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kaman Ceviz Festivali Coşkulu Kutlandı!

Kaman Ceviz Festivali Coşkulu Kutlandı!

Written By yavuz4040 on 10 Ekim 2017 Salı | 12:08:00

26. Düzenlenen Kaman Ceviz Festivaline ilgi yoğun oldu

Kaman Belediyesi tarafından Ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak gerçekleştirilen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 26’ncısı 7-8 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Üreticiler festivalden memnun kaldılar, ürünlerini pazarladılar. Akşamları düzenlenen Halk konserlerinde Kamanlılar coşkulu şekilde eğlendiler.

Cumhuriyet meydanına Çocuklar için eğlenceler kuruldu, çocuklar doyasıya eğlendi. İlçe dışından da çok sayıda Kaman sevdalıları geldi.

İki gün süren Festivalde Atatürk Caddesine kurulan stantlarda üreticiler başta Ceviz, Badem, Pekmez olmak üzere yöresel ürünlerini alıcılarına pazarlama gerçekleşti.  Akşamları halk konserlerinde ünlü sanatçılar sahne aldı.

Bu yıl 26’ncısını gerçekleştirilen Kaman Ceviz Festivalinin ilk günde Cumhuriyet meydanında resmi program düzenlendi. Kaman Kaymakamı Murat Girgin ve Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu tarafından çelenklerinin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız söylendi. Çelenk sunma törenine katılan Protokol üyeleri, Ceviz Üreticileri ve Vatandaşların katılımı ile Mehter takımı eşliğinde Kortej yürüyüşü yapılarak, 25 Aralık caddesine hazırlanan tören alanına geçildi.

Törene, Vali Necati Şentürk, Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, Devlet Eski Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İl Garnizon Komutanı J.Alb. Orhan Ekemen, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman Cumhuriyet Savcısı Adem Ayyıldız, Garnizon Komutanı Üsteğmen Fırat Mert Fidancı, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin, AKP Merkez İlçe Başkanı Bilgehan Altaş, AKP İlçe Başkanı Necati Çolak, CHP İlçe Başkanı Çağdaş Gökalp, Kurancılı Belediye Başkanı Erdoğan Tekeli, İç Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk, Kırşehir ve Kamanlı Dernek, Federasyon, Vakıf, Oda Başkanları ve üyeleri, Sendika ve Vakıf Başkanları ve temsilcileri, Ceviz üreticileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan program yapılan konuşmalar, Ödül ve Plaket takdimi ile sürdü.

Valisi Şentürk, düzenlenen bu festivalin bir marka olan Kaman Cevizinin dünyaya tanıtılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Cevizin anavatanının Kaman olduğunu belirten Vali Şentürk, “Kaman, Milli Mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla birlikte daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda, Ceviz Eylem Planı da Kaman’dan başlamıştır. Bu sene, 13 bin ceviz fidanını da toprakla buluşturacağız. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağacından, yaprağından, meyvesine kadar her şeyinden faydalanılıyor. Susuz yerde ceviz kolay kolay yetişmez. Bu nedenle, bölgenin sulama ihtiyacını ciddi bir ölçüde karşılayacağız. İnanıyorum ki bu memleket yeniden ceviz cenneti olacaktır. Festivali hazırlayanlara, bütün ceviz üreticilerine teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun” dedi.
Kaman Kaymakamı Murat Girgin yaptığı konuşmada; “Kaman’ın turizm ve tarım potansiyelini arttırmak, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapabilmek amacıyla ilki 1989 yılında düzenlenen ve bul yıl da 26.sını düzenlediğimiz Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali ile Kaman’ın ulusal ve uluslararası platformda tanıtılmasını amaçlamaktayız. Her yıl daha geniş katılımlarla gerçekleşen Festivalimiz sayesinde Kaman bir turizm girdisine sahip olmaktadır. Ancak daha da önemlisi bu tür etkinlikler ile Kamanlı hemşerilerimiz kısa bir süre de olsa bir araya gelerek birlik ve beraberliğin hazzını yaşıyorlar. Hem memleket hem de eş dost hasreti gideriyorlar. Festivaller dostluğa, kardeşliğe, kültüre, ekonomik ve toplumsal gelişmeye önemli katkılar sağlarlar. Kaman’ımızın daha çok gelişmesi, tarihi ve coğrafi tanıtımının yapılmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik yaşama sağladığı önemli katkılar nedeniyle tertiplenen bu festivalin Kaman’ımıza, Kırşehir’imize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu: “ Yerel yönetim sorumluluğunu üstlendiğimiz ilçemizde, sizlerle birlikte 26. Festivalimizi yapıyoruz. 2013 yılından sonra 2014-2015-2016 yıllarında yaşadığımız don olayları sebebiyle ceviz üretimimiz sıfır seviyelerine düştü ve ilçemizde cevizi olmayan festival yaşamamıza sebep oldu. Bu yılda, yine dondan dolayı rekoltemiz yüzde elli seviyesindedir. Aynı yıllarda ülkemizde yaşanan terör olaylarından dolayı festivalimizin eğlence bölümlerini de iptal etmek zorunda kaldık. İnşallah, Cenabı Allah bundan sonra Türk Milletine böyle acılar ve ihanetler yaşatmasın.

Sayın protokol, sevgili misafirler, saygıdeğer Kaman halkı; Festival haftasında Kaman nüfusu neredeyse iki katına çıkmaktadır ve ilçemizin ekonomisi önemli bir şekilde canlanmaktadır. Sekiz yıldır yaptığımız çalışmalarla, ceviz bahçelerimiz hızla çoğalmakta, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir artış olmaktadır. Kaman cevizi için markalaşmaya önem veriyoruz. Ceviz kalitesi konusunda ülkemizdeki ceviz türlerinin hiç birisini rakip olarak görmüyoruz. Dışarıdan ilçemize gelerek ceviz bahçesi kurmak isteyenlere gerek arazi satın almada, gerekse bahçe kurmada her türlü yardımda bulunmaktayız. Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtulacağına inanmaktayız. Buradan Kaman cevizi için ömrünü adamış, gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ı saygı ve rahmetle anıyorum. Ceviz, Kültür ve Sanat Festivalinin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanlarımıza ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum.

Değerli katılımcılar; 2009 yılı mart ayında aldığımız Belediye Başkanlığı görevinde sekiz buçuk yılı geride bıraktık, bu sürede elimizden geldiğince ilçemizin gelişmesi, güzelleşmesi için mücadele ettik ve kalan süremizde de, eksiklerimizi tamamlamaya çalışacağız. Bu süre zarfında belediye araç ve makine parkını sürekli yeniledik ve geliştirdik. Atık su arıtma tesisini hizmete açtık, Güneş Enerji Santralini hizmete sokarak enerjisini üreten belediye haline geldik, Kentsel dönüşüm 1. Etap inşaatını bitirerek hak sahiplerine teslim ettik, kapalı pazar alanı ve otoparkın tarafımıza teslim edilmesi ile birlikte açık pazar yerinin üst kapatmasını bitirerek halkımızın hizmetine sunacağız. Her mahalleye bir sosyal tesis projemiz kapsamında, Yeni Mahalle Sosyal ve Spor Tesisi, Çiftlikli Mahallesi Atatürk Bilgi Evi, Hazarkent Sosyal Tesisi, Toki Sosyal Tesislerini halkımızın hizmetine açtık. Cenaze Hizmetleri kapsamında Atatürk Caddesi Jandarma yanında Gasilhane binamızı hizmete açtık. Başıboş sokak hayvanlarının toplanması ve rehabilite edilmesi için arıtma tesisimizin yanında hayvan barınağını hizmete açtık. Kaman’ımızın ihtiyacı olan yeni, modern belediye hizmet binası inşaatımız süre uzatımı vermemize rağmen müteahhit firmadan kaynaklı olarak halen devam etmektedir, inşallah bir ay içerisinde yeni binamıza taşınmayı planlamaktayız. İlçemize Doğalgazın gelmesi için ne kadar mücadele ettiğimizi sizler biliyorsunuz, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık ve amacımıza ulaştık, 15 Kasım 2017 tarihinde inşallah ilçemizde doğalgaz kullanılmaya başlanacak.

Saygıdeğer misafirlerimiz, Kaman için ne yapsak azdır, Kaman’ımız hizmetlerin en güzeline layıktır. Bu düşüncelerle; kalan süremizde sizlerin daha güzel bir şehirde yaşamanız, “Gelecek Nesillere Daha Yaşanabilir Bir Kaman” bırakmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki yılarda doğal afetlerden etkilenmeden, üreticilerimizin emeğinin karşılığını fazlasıyla alacağı, Kaman Cevizinin bol ve bereketli olacağı festivalleri birlikte kutlamayı canı gönülden diliyorum. Bu vesile ile festivalimizin ilçemize, ülkemize ve Türk Milletine hayırlar getirmesini diler, katılımınızdan dolayı hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Şentürk, Çağırkan Kalehöyük Kazı Heyeti Başkanı Dr. Sachihiro Omura ya “Hemşehrilik Beratı ve Kaman Nişanı” verdi. Rahatsızlığı sebebi ile törenlere katılamayan Dr. Omura’nın Berat ve Nişanını eşi Masako Omura’a aldı.

Törende daha sonra, En İyi Ceviz Bahçesi, En İyi Ceviz ve En İyi Cevizli Baklava yarışmasında derece alan ilk üç hemşerimize ödül ve plaketleri, Ayrıca Festivale katkı sağlayan Kuruluş ve Kişiler ile Belediyeden bu yıl emekli olan Personellere Teşekkür Belgeleri verildi.

Aydın Nazilli Belediyesi mehteran takımı ve zeybek ekibinin gösterisinin ardından, Kaman Kaymakamı Murat Girgin tarafından yapılan Zeybek oyunu büyük coşku yaşattı.

Çağırkan Köyüne, Kalehöyük Arkeoloji Müze gezisine gezi düzenlendi. Burada Müze ve Kazı hakkında bir sunum gerçekleştirildi. Mehter takımı gösteri sundu, misafirlere yemek ikramı yapıldı.

Saat: 16.00’dan itibaren’de Halk konserinde, Türk Halk Müziği Sanatçıları, Hasan Öztürk, Nurhan İner ve Nazlı Öksüz sahne aldı.

Festivalin ikinci gününde ise halk konserinde Kaman Davul Zurna Ekibi, Misafir Halk Oyunları Gösterisi, itibaren de, Sanatçılar İdris Altuner, Yudum ve Ahmet Şafak konser verdi.

Kamanlılar ve Kaman’a gelenler  yapılan etkinlikten ve alışverişlerden çok memnun olduklarını dile getirdiler.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net