- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 17 Ekim 2017 Salı | 12:14:00

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, sosyal devletin faaliyet alanları içerisindeki korunmaya muhtaç çocuklar, muhtaç yaşlılar, kadınlar, engelliler, şehit yakınları ve gaziler gibi doğumdan ölüme kadar olan süre içerisindeki tüm dezavantajlı gruplara bakım,gözetim, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini yürütmekteyiz. Bu amaçla ilimizde çocuk alanında (0-18 yaş) toplam 178 kapasiteli, farklı ihtisaslaşma alanlarına göre üç ayrı kuruluşumuzda çocuk ile ilgili hizmetleri yürütüyoruz. Yoksul, anne ve/veya babası vefat etmiş çocuklarımızı desteklemek adına sosyal ekonomik destek hizmetlerimiz kapsamında yaklaşık 250 civarındaki çocuğumuza aylık düzenli olarak,çeşitli oranlarda nakit yardım yapılmaktadır. Devletin korumasında olan çocuklarımız Koruyucu Aile Hizmet Modeli adı altında aile yanına yerleştirilerek; böylece çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak sevecek destekleyecek güvenli ortam sunacakları sosyal ve maddi gereksinimlerini karışlayabilecek sıcak bir aile ortamında yaşamaları amaçlanmaktadır. İlimizde 23 çocuk Koruyucu Aile Hizmetinden faydalanmaktadır

Yaşlılarımız için; şuan faaliyette olan biri ilimiz merkezinde Kırşehir Huzurevi diğeri Mucur ilçemizde olan Hayrettin Ekim Huzurevi olmak üzere iki huzurevimiz aynı zaman dailimiz merkezinde açılış işlemleri devam eden bir Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz bulunmakta, ayrıca yine yaşlılarımıza hizmet vermek için Kaman ilçemizde yatırım programına alınmış bir hizmet binamızın projelendirme çalışmaları devam etmektedir.

Kadınlara yönelik olarak, verilen hizmetler içerisinde yer alan rehberlik ve danışmanlık, hukuk vb. hizmetlerimizi ise gündüzlü kuruluşumuz olan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü üzerinden yürütmekteyiz. Şiddet mağduru kadınlarımıza hizmet vermek için ise 19 kapasiteli bir Kadın Konuk evimiz bulunmaktadır.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik, bakanlığımızın hizmet modellerinden olan; aile yanında bakım modeli içerisinde yer alan, Evde Bakım Hizmetleri kapsamında, ilimizde yaşayan yaklaşık 1730 civarında engelli yakınına aylık düzenli olarak 1027,06TL sosyal yardım ödemesi yapmaktayız. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan veya ailesi tarafından bakılmayan engellilerimize yönelik 102 kapasiteli 24 saat süreyle engellilerimizin bakım hizmetlerini gerçekleştirdiğimiz yatılı bir kuruluşumuz olan Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezimiz bulunmaktadır. Engellilerimiz için diğer bir hizmetimizi ise Gündüzlü Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezimizde vermekteyiz. Bu merkezimizde aile yanında olan engellilerimiz gün içinde merkezimize gelerek çeşitli alanlarda sosyal ve sportif faaliyetlere katılımı sağlanmaktadır.Engelli bireylerimize yönelik Engelli Kimlik Kartı hizmeti de müdürlüğümüz bünyesinde yürütülmektedir.

Kutsal olarak nitelendirdiğimiz vatani görevini ifa ederken ya da  muvazzaf olarak bu görevleri başında şehit olan polis ya da askeri personelimizin ailelerine yönelik psiko-sosyal, ekonomik ve hukuki desteklerin yanı sıra yasal olarak bu kişilere tanınan bütün haklarına yönelik iş ve işlemleri de İl Müdürlüğümüzce yürütmekteyiz. Bu hizmetler aynı kapsamda tüm gazi ve gazi yakınları için de müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir.

Bununla birlikte önleyici ve arz odaklı hizmetleri yaygınlaştırmak için 64. Hükümet Programında yer alan ancak halkımız tarafından bilinmeyen Aile Sosyal Destek Programını (ASDEP) yürütmekteyiz. Bu program ile ilimizde yaşayan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşılarak sosyal sorunlarının ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu konuda çözüm önerileri üretilmesi amaçlanmaktadır.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP), çocuk, genç, yaşlı ve engelli bireylere yönelik sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardımların planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmaları amacıyla rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir programdır. Aile Sosyal Destek Programında ilimizde 5 erkek/5 kadın olmak üzere 10 meslek elemanı görevli olup; bu meslek elemanları ilimiz genelinde hane ziyaretleri yapmaktadır.

Yapılan ziyaretlerde hanedeki çocuk, genç, yaşlı ve engelli bireylerin talepleri dinlenmekte; taleplerine uygun ihtiyaçları tespit edilerek, Müdürlüğümüz bünyesindeki sosyal yardımlardan ve gerektiğinde diğer kamu kuruluşlarındaki hizmetlerden yararlanmaları sağlanmaktadır.Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net