CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Written By yavuz4040 on 19 Aralık 2017 Salı | 12:29:00

KILIÇDAROĞLU JET HIZIYLA CEVAP VERDİ!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kırşehir’in talebine duyarsız kalmayarak, gazeteci Murat Demirci ile görüştü…  

Kılıçdaroğlu: “Kapanan belde belediyelerini yeniden açacağız”  

Yerel Yönetimler Reformu yapacaklarının sözünü veren Kılıçdaroğlu, “Biz CHP olarak bu mücadelede her zaman yanınızdayız” dedi…  

KIRŞEHİR’DE hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci’nin gündeme getirdiği şehrimizde 20 yurt genelinde 559 köyün yeniden belde yapılarak haklarının iade edilmesi talebine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyarlılık gösterdi.  

2012 yılında nüfusu 2 binin altında 559 belde belediyesi kapatılmış, kapatılan belde belediyeleri İl Özel İdaresi’ne devredilmişti.  

“Demokrasi Gazisi” Kırşehir’de 20, Türkiye’de 559 köyün belde yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a talepte bulunan gazeteci Murat Demirci’yi telefonla arayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konunun parti gündeminde olduğunu belirtti.  

Yerel gazete Yazı İşleri Müdürü Gülnaz Ceylan'ın haberleştirerek kamuoyunun ilgisine sunulan ve “Kırşehir’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Hak İadesi’ talebi” başlığı ile yayınlanan haberin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Murat Demirci ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Belde kapatılırken sadece belediye kapatılmıyor. Bunu yaparken halka sorulmuyor, yerel ihtiyaçlar gözetilmiyor, hizmet yerele oldukça uzak başka bir tüzel kişiliğe devrediliyor, böylece yaşam zorlaştırılıyor. Suyunu, emlak vergisini ödemek için halk uzun mesafelere ve maddi harcamalara katlanmak zorunda kalıyor. Sadece belediye değil, siyasi parti temsilcilikleri de ortadan kaldırılıyor. Demokrasi, katılım ve yerelde siyaset askıya alınıyor. Hayat kalitesini ve hizmette verimliliği arttırmak amacıyla getirilen yasa, yaşamda tam tersine insanların beldelerindeki mutlu yaşamlarını yok etmiş, o insanları gecekonduların varoşlarına toplamıştır. Yerinden yönetim ilkesi göz önüne alınarak halkın oylarıyla kurulan belde belediyelerinin tekrar açılması ve gerek görüldüğü zamanda halkın oylarıyla kapatılmasına izin verilmesi gerekmektir” dediği öğrenildi.  

YEREL YÖNETİMLER REFORMU  

Merhum Büyük Ozan Neşet Ertaş’ın deyimiyle “Kırşehir’in baharı güz, yazı kış olmuş” değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarımızda sorunu kökten çözmek için Yerel Yönetimler Reformu yapacağız. Kapanan belde belediyelerini yeniden çağın
şartlarına uygun şekilde açacağız. Sözümüz söz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Yerel yönetime yurttaşın katılımını sağlayacağız. Kaynak üretiminde ve kullanımında yerel yönetimler söz sahibi olacak. Merkezi idarenin, yerel yönetimler üzerindeki denetim yetkisini kötüye kullanmasının önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.  

UĞUR MUMCU’NUN ADI SİLİNDİ!  

Gazeteci Murat Demirci’yi Ankara’ya davet eden Kılıçdaroğlu, “Biz kendi tarihimize, kültürümüze, geçmişte bu ülkeye hizmet eden herkese saygı duymak zorundayız. Biz gerginlik, kavga istemiyoruz. Kendi ülkemizde huzur içinde, barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz adaletli bir Türkiye istiyoruz. Kırşehir’de Uğur Mumcu adına yapılan anıtın ismi değiştirilerek basın anıtı şekline dönüştürülmesine toplumun her kesiminden de ciddi tepkilerin geldiği kesindir. Mumcu cesur bir gazeteci, büyük bir aydın, çok değerli bir insandı” şeklinde değerlendirmede bulundu.  

KIRŞEHİR’E KAÇ FABRİKA KURDUNUZ?  

Gazeteci Murat Demirci’ye kendisini tanımaktan mutlu olduğunu dile getirerek, böylesi önemli bir konuyu tekrar Türkiye gündemine taşımasının ve kapanan 559 belde halkının sesi olmayı başarma çabalarının Meclisi harekete geçireceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz CHP olarak bu mücadelede her zaman yanınızdayız. Ayrıca partimizin basın biriminde ve yerel yönetimler birimi kadrolarında birlikte çalışmaktan onur duyarım. Son 3 yılda en büyük değişimi yaşayan parti biziz. Partide gençlere daha fazla yer vereceğiz. Biz biriz, bütünüz, vatanseveriz, biz bayrağımızı, insanımızı seviyoruz. İktidar şimdi de Kırşehir Lisesi’ni yıktı. Bunların işi gücü eskiyi yık, yerine yenisini yap. Göz boyamak bunların en büyük icraatı. Binaları yıktıkları gibi isimlerini de ortadan kaldırıyorlar. Kırşehir’in nüfusunun yarıdan fazlası kadar mezun vermiş bu liseden ne istiyorsunuz. Şimdiye kadar Kırşehir’e kaç fabrika kurdunuz?” şeklinde AKP iktidarını eleştirdi.  

Demirli halkının söz konusu talebinin en doğal hakları olduğunu belirterek, isim değişikliği noktasında Timurlu adını “manidar” olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Geçmiş bu ismi işaret etmektedir. Saygı duymak gerekir. Yaklaşan Kırşehir programımızda ilk durağım Demirli olacak. Eğer yargı siyasi otoritenin emrine girmişse o yargıya hiç kimse güvenmesin. Ve hiç kimse 'ben gideyim mahkemede adalet ararım' demesin, öyle bir şey yok artık. Ülkeyi bu noktaya getiren nedir, yargının siyasallaşmasıdır. Yargı siyasallaşmamalı, yargıyı siyasallaştırırsanız onun ucu toplumu felakete götürür” dedi.  

Kılıçdaroğlu ile telefon görüşmesini gazetemiz 40 HABER ile paylaşan hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci, Avrupa Yerel Yönetimler Şartı'nın 5'inci maddesi, belediye kapatılmasına ilişkin halkın iradesine başvurulması gerektiğini vurgulayarak, Anayasa'nın 90'ıncı maddesine uygun imzalanmış uluslararası sözleşmelerin iç hukukun üstünde sayıldığına dikkat çekti.  
Halkın yüzde 98'inin belediyelerinin kapatılmaması yönünde irade ortaya koyduğunu, ancak belde belediyelerinin kapatılmasının dayatmacı bir anlayışla adeta oldubittiye getirildiğini ifade eden gazeteci Murat Demirci, “Belediyelerimizi ve beldelerimizi değerlendirirken, yörelerin tarihi, coğrafi durumu ile ekonomik ve sosyal yapılarının da dikkate alınması gerekir. ‘Nüfusun az, bu yüzden kapatıldın’ yaklaşımı çok sığ ve yüzeysel bir yaklaşımdır. Belediyelerin açılıp kapanmaları konusunda nüfus göstergesi tek ölçüt olamaz. Yani ‘falan nüfusun altındaki belediyeler kapatılır’ şeklindeki yorumu ilkesel olarak kabul etmiyoruz” dedi.  

Kaman’ın Demirli köyünün yeniden belde yapılarak, adının Timurlu şeklinde değiştirilmesi gerektiğine ilişkin talepte bulunan Kırşehirli hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarından taleplerine ilişkin yanıt bekliyor.  




Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net