İnsan Hakları ve Şiddet Konulu Panel Düzenlendi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » İnsan Hakları ve Şiddet Konulu Panel Düzenlendi

İnsan Hakları ve Şiddet Konulu Panel Düzenlendi

Written By yavuz4040 on 14 Aralık 2017 Perşembe | 05:51:00

Ahi Evran Üniversitesinde İnsan Hakları ve Şiddet Konulu Panel Düzenlendi

Üniversite Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde üniversitede bir panel düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen “İnsan Hakları ve Şiddet” konulu panele konuşmacı olarak Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın, Kırşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görevli Psikolog Semra Cebeci ile Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Aslıhan Kılıç Torun katılırken öğrenciler panele yoğun ilgi gösterdi.

Panelin açılışı konuşmasını panelin moderatörü Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selma Boyacı yaptı. Boyacı konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün insan hakları ile ilgili olan “İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır, bizi korur. Kurallar gibidir, nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir, ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir ve her ne olursa olsun hep vardır.” sözünü katılımcılar ile paylaştı.

“İnsan Hakları ve Şiddet” konulu panelde ilk olarak Üniversite Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın bir sunum gerçekleştirdi. Aydın sunumunda, şiddet konusuna değinerek şiddetin tanımı ve çeşitlerini anlattı. Şiddeti, bireyin bedensel ve ruhsal açıdan zarar görmesine, yaralanmasına ve sakat kalmasına neden olan bireysel ve toplu hareketler olarak tanımlayan Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın, şiddetin biyolojik, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet gibi çeşitlerinin olduğunu söyledi. 

Yrd. Doç. Dr. Davut Aydın’ın sunumunun ardından Kırşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görevli Psikolog Semra Cebeci de bir sunum yaptı. Cebeci sunumunda, “Medyada Şiddet” konusuna değinerek sosyal medyada ve televizyonlarda gösterilen şiddet olaylarının topluma yansımalarını anlattı.

Panelde son olarak Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Aslıhan Kılıç Torun bir sunum yaparak şiddetin kadınlar ve erkekler üzerindeki etkilerine değindi. Toplumda cinsiyete dayalı iş bölümü olduğundan bahseden Torun, panelde kadına yönelik şiddet konusu üzerinde durdu. Kadınlara yönelik şiddetin insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Dr. Aslıhan Kılıç Torun, “Şiddet kadınların her türlü hakkını elinden alır.” dedi.   Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net