- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 28 Ocak 2018 Pazar | 11:33:00

Bugüne kadar kaleme aldığı yazı ve haberle Kırşehir’in sesi olan Gazeteci Murat Demirci, yine yaptı yapacağını ve dile getirilmeyenleri yazdı.

Kırşehir’in beklediği yazı ile anlatılmayanları yine Murat Demirci anlattı...

Yaz Gelecek! Kırşehir’e Vekiller Gemiyle Gelecek!!! Hayal 1500...

Diyar-ı Neşet... Neşet’in diyarı... Bu arada ustaya hürmet.

***
Kırşehir’i seviyor musunuz?

***
Sizi bilmem ama bendeki yeri bambaşkadır. Bülbül ve kafes misali... Kafes altın olsa da vatanım, memleketim boz toprağım... Anlayacağınız, varsa yoksa Kırşehir.

***
Kış geldiğinde Kırşehir’in sorunlarına daha bir kafayı takıyorum.

***
Gözden uzak gönülden ırak olduğundan değil...

***
Kışla birlikte Kırşehir’in kangren olmuş işsizlik sorunu tıpkı Mehtap Tepesinden esen soğuk ayaz gibi ıslık çalıyor ya... İşte o zaman ne tatlı dile doyuluyor, ne de güler yüze!

***
Kahvehaneler tıklım mı tıklım. İğne atsan yere düşmüyor... Mübarek okeye taş dayanmıyor 34’ü bulan açıyor. Ha! 34 demişken gençler İstanbul’un plaka kodunu da ezbere biliyor artık. Neredeyse Kırşehir 40 değil, 34 olacak. O kadar büyüyoruz yani... Avrupa bu sefer bizi gerçekten kıskanıyor. Hatta yarılıyor bile.

***
Üşenmedim... İnişli çıkışlı yazacağım. Ve müsterih olun, Arap’ın yalellisi gibi uzayıp giden pembe dizileri aratmayacak. Belki bir zengin Maria, fakir bir Jose olmayacak başrolde. Ama Kırşehir’in seçtiği ve Meclise gönderdiği altın kalpli Vekillerden bahsedeceğim.

***
Önemli olaylar!

Maceralı ve bir o kadar trenli yolculuklar...

Ardı arkası kesilmeyen uçak pistleri...

Tek tek ip gibi dizilecek gözünüzün önünde. İrlandalı işadamıyla sona gelinen havaalanı projesi Cemele (Çayağzı) halkını ne de güzel sevindirmişti... İrlandalı’nın acısı Cemele biberi misali deldi geçti. Yeterince uyardım. Başlıyorum öyleyse.

***
“Zırva tevil götürmez” beyler. Yani tutarsızlık da ısrar olmaz. Hani derler ya ‘bir dediğin bir dediğini tutmuyor’ diye. İşte tam da ondan bahsediyorum.
***
Kırşehir’e ne zamandan beri tren getiriliyor?

***
3 dönemdir gelmek bilmeyen tren her defasında yön değiştiriyor.

***
Kah, Yozgat-Yerköy hattından demir halkalara Kırşehir’in bağlanacağı ve Aksaray’dan Mersin-Ulukışla hattına kadar uzanacağı gibi... Uzandı mı? Hem de ne uzandı. Uyanmak bilmiyor. Bizim tren dört parmak yokuş görse geri tepiyor.

***
Yaşar Başkan, kepçeyi dayasan da yokuşları devirsen olmaz mı?.. Pardon Belediye kepçesinin Kırşehir sınırları dışına çıkamayacağını birden unuttum. Ama trenin geleceğini gerçekten sen de bilsen kepçenin üstüne bile çıkarsın... Alimallah ne yokuş tanırsın, ne de rampa. Ama gel gelelim kol dirsekten kırık değil, ta omuzdan kırık.

***
Evvel zaman bizim gelmek bilmeyen tren, Ulaştırma Bakanlığı’nın gündemine alınıp, (sözde) Samsun’dan Delice’ye kadar bir hat projesi daha yapılmıştı ve içerisinde Delice-Kırşehir-Aksaray ve bu hat üzerinde Niğde ve Mersin olacaktı... Sadece olacaktı, ama yine olmadı. Yani yine gol değil, hadi bu sefer direkten döndü diyelim.

***
Başından beri AKP’li Mikail Arslan, Abdullah Çalışkan, Hacı Turan, Muzaffer Aslan ve son olarak Salih Çetinkaya tren yolu projesiyle, yani “Kırşehir hızlı tren hattına kavuşacak” vaadiyle halktan oy aldılar. Yaklaşık 15 yıldır Kırşehir tren bekliyor.

***
Sinemizdeki tren yarasını kimse bilmiyor. HHibir tabip tren yarasına derman olmuyor. Hoyratlar görmeden gel artık kara tren!.. Seher vakti garip garip bülbül öterken gel, yeter ki gel...

***
Her yıl belli aralıklarla AKP iktidarının Kırşehir anketleri ne zaman düşüş gösterse, hele bir de seçim arifesinde anketler aşağıda görünüyorsa adını saydığım AKP’li Vekilleri tutana aşk olsun. Emin olun tren reklamından billboardlar bile sıkıldı. Çünkü reklamını yaptığınız tren,
yılan hikayesine döndü. Bundan kelli, yönünü çevirip de bakan da olmaz cicili bicili tren maketlerine... Nerde bir tren görsek artık mööleyeceğiz neredeyse...

***
Tren aşağı, tren yukarı... Efendim; ‘proje aşamasında’, ‘yatırım programında’, ‘ihalesi ha verildi ha veriliyor’, ‘Proje etüt çalışmasında sona gelindi’, ‘Proje bitti onaylandı’... El insaf artık! Tren gelip de ilk istasyon kurulana kadar kimse nara atmasa daha çok hürmete geçecek... 15 yıldır inişi olmayan trene bindik sayarız ne çıkar.

***
Tren gelmeden bir de tramvay sözü verdiniz... Bu da işin kol böreği, yedik bile afiyet olsun. Neymiş efendim şehir içi tramvay hattı yapılacakmış! Ne proje be!.. Yeme yanında yat.

***
Sözüm ona dervişe “Bağdat’ta pilav var” demişler, “yalan değilse ırak değil” demiş. Yani bizim tramvayda pilav meselesine döndü... Bu projeye kim “oy” vermez ki... İstikrar sürsün Kırşehir büyüsün yani...

***
Fesuphanallah, tramvay da yolda... Anlaşılan trene binemeyen halka promosyon olarak bir de tramvay eklendi...

***
Yürüyen merdiven basamak sayılmaz. Sadece üzerinde beklersin... Sizin tramvay da o hesap... Hatta şehir içi tramvay hattının üçüncü etabı Kapadokya (Tuzköy) Havaalanı’na kadar uzayacakmış.

***
Sudan çıkmış balığa döndük yahu! Ölüp ölüp diriliyoruz. Şehir içi tramvay hattı yetmezmiş gibi bir de sonunu Kapadokya havaalanına kadar götüreceklermiş. Ankara’da Esenboğa Havaalanı Kızılay arası metro yapımını sağlamak Melih Gökçek’e nasip olmadı. İnşallah Kırşehir’i tramvayla Kapadokya Havaalanına bağlamak size nasip olur...

***
Kırşehir’de 3 ana cadde üzerinde alt yapı çalışmaları bitti. Son olarak üst yapı tamamlanmak üzere, hatta Başkan Yaşar Bahçeci orta refüjlere ıhlamur ağaçlarını dikti bile... Anlaşılan tramvayın yerini de ıhlamur aldı!..

***
Hüzzamdan öteye gitmez tramvay, hüsn-ü adâb diyelim... Yetiş ey rahmet-i hüda, ıhlamur yapraklarına ‘tramvay’ diye yazıp anacak evlad-ı Ahi Evran’ın torunları... Ihlamur aldı tramvayın yerini.

***
Sırada havaalanı var. Dosta güven düşmana göz dağı veren... İlk sortiyi tamamladık derken yaktın bizi İrlandalı... Yeşil ışıkla birlikte kule inişe onay verdi vermesine de ortada uçağı indirecek havaalanı yok. Sözde havaalanı projesi de İrlandalı işadamının üstün gayretleri sonucu bizi yine de sevinçten uçurmaya yetti.

***
İrlandalı’nın kayış koparmasından sonra yine de havaalanı yapmaktan vazgeçmedik. İrlandalı yapmasa ne yazar... İkizağıl mevkiine de daha uçuş okulu yapacaktık, model uçak yarışmaları düzenleyecektik... Yemekten sonra karpuz misali... Karpuz ham çıktı. Yine tutmadı... Hayal 1500...

***
Şimdi de soluğu KKırşehi-Kapadokya havalimanı yolunu yeniden yapmak suretiyle Kırşehir-Kapadokya havaalanı arasındaki mesafeyi düşürmekte aldık.

***
Demek ki olmayınca olmuyor. Rahmetli Erbakan hocanızın dediği gibi “pansuman tedbirlerle” geçiştirilmeye çalışılıyor havaalanı projesi... Karayolunu kısaltmak ve tamamlamak gibi... Neye niyet neye kısmet!.. Şimdi işler yol yapmaya kaldı. Çünkü yol medeniyettir.

***
Yol demişken bir de bitmek bilmeyen çevre yolu var. Bir arpa boyu yol alamadık desek yeridir. Ne ileri, ne geri... Çevre yolunu yapmak, sizlerin lütfu değil görevi ve sorumluluğu bilincine vardığınız an Kırşehir medeniyetler seviyesine yükselecektir. Sayenizde inşallah...

***
Ver mehteri ver...

***
Çevre yolu 145 milyon lira bedelle, 2018 yılı yatırım programına alınmış... O halde çevre yolu 2023’te biter herhalde... Bitmesini istiyorsanız oyları yine AKP’ye vermek gerekiyor. İstikrar sürmezse çevre yolu gelmezmiş... Tren geldi... Tramvay geldi... Havaalanı geldi ya, sırada çevre yolu var.

***
Dayanacak hal kalmadı hakim bey!

***
Ne dedilerse yuttuk... Şehrin şak şakçı yalaka basını bu beyleri manşetlerden düşürmüyorlar. Efendiler ne zaman Ankara’da bürokrasiyle buluşsalar kapıdan çıkar çıkmaz eli kulağında bizim yalaka basın bunlardan haber bekliyor!

***
- Yaz kızım, “Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü ile bir araya geldi.” 15 yıldır bir araya geldiler, ama bir türlü tren gelmedi...

***
- Yaz kızım, “Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir' e yapılması planlanan havaalanı ve uçuş okulu ile Kırşehirlilerin uçacağını müjdeledi.” 15 yıldır kanatlanmayı bekliyoruz... Ha gayret oldu olacak... Uçur bizi projeci Vekilim!... Yesinler sizin projelerinizi...

***
- Yaz kızım, “Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Karayolları Genel Müdürünü makamında ziyaret etti.” 15 yıldır ziyaret ediyorlar, ama çevre yolundan eser yok. Hatta inanılır gibi değil geçtiğimiz günlerde Kırşehir’e gelen Başbakan Binali Yıldırım; çevre yoluyla ilgili aynen şu ifadeleri kullandı:
“Çevre yolunu daha önce yapacaktık, ama acelesi yok kalsın dediniz ama şimdi zamanı geldi.”
Sayın Başbakan siz çevre yolunu yapacaktınız da Kırşehirliler önünüze mi geçti?.. Suçlu yine mi Kırşehirli...

***
Aman kader derler de bu nasıl kader... Ağla Kırşehir’im ağla... Şüphesiz ağlanacak zamandır... Acelesi yok demişiz çevre yoluna... Küsmedik, ama kahır ettik... Gelir inşallah acelesi yok ne diyelim... Ağanın sözünün üstüne söz söylemek yakışır mı?..

***
Kırşehir halkına söz verdiğiniz tüm vaatleriniz sallantıda. Sizlerin baş döndüren manevralarınıza çanak tutmak sallanan masanın ayağına gazete parçası koymak gibi bir şey... Onu da bizim yalaka basın beceriyor...

***
Hani tavşan taşa sürtmüş de dağ ile fantazi kuruyorum sanmış ya... Biz fantaziyi Kırşehir’e getirilmeyen yatırımcıları küstürmekte bulduk. Velhasıl; ele avuca gelecek, sofraya yansıyacak bir tek yatırım söz konusu olmuş mudur? Maalesef hayır!

***
Kırşehir’e bugüne kadar kaç fabrika kurdunuz? Kaç yatırımcı çektiniz? Sanayi ve turizm alanında neler yaptınız? Sizlerin tek derdi ve mücadelesi kendi egonuzu tatmin etmekten başka bir şey değil... Bunun için de Kırşehir halkını kendi hegemonyasında toplama mücadelesine girmiş ve birbirinizle yarışmaktasınız.

***
Betona yığılan paralara yatırım demeyin lütfen! İşiniz gücünüz bina yıkıp yerine yenisini yapmak... Mücahitler müteahhit oldu dedirtmeyin kendinize... Komik şekilde üç katlı hastane
yapmakta çareyi bulduk sandınız, ama bu hastane Kırşehir’e yetmiyor... Ekli ulaklı hezimetler yaşamaktan bıktık artık...

***
Bitmeyen projeleriyle gündemden bir gün olsun düşmeyen projeci Vekil Mikail Arslan! Samimi değilsiniz ve hiç inandırıcı olmadınız...
Irmağın yiğidi Vekil Salih Çetinkaya! Senin için zaten hava hep hoş... Miroğlu ses ver artık... Sen projeci değil misin?..

***
Yakında Kırşehir’e deniz getireceğiz derseniz hiç şaşırmam. Hatta Başkan Yaşar Bahçeci’nin yaptığı Kent Park’a ek olarak liman yapacağız ve gemi taşımacılığında Karadeniz’e uzanacağız derseniz onu da yeriz... Ne de olsa alışmış kudurmuştan beterdir. Hele bir yaz gelsin Kırşehir’e gemiyle gelin. Gelmezseniz o zaman darılırız...

***
Ben müneccim değilim, lakin sizi uyaran bir gazeteci olarak çok üzgünüm. Ölümlü dünyada insanı yaşatacak tek şey; “İyi bir insandı (!)” sözüne layık olmak. Ki bundan daha yüce ne var ki! Velhasıl bu yazıyı çoktan hak ettiniz. Durmak yok yazmaya devam edeceğim... Saldım çayıra Mevla’m kayıra... Bir sonra ki yazımda buluşmak üzere hoşçakalın...
                                                                                                                    
                                                                                                                   M. DEMİRCİ


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net