Üniversite Ulusal Basında Ses Getiriyor… - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Üniversite Ulusal Basında Ses Getiriyor…

Üniversite Ulusal Basında Ses Getiriyor…

Written By yavuz4040 on 23 Ocak 2018 Salı | 10:10:00

Ahi Evran Üniversitesinin projeleri ulusal basında yer alarak ses getiriyor

Geçtiğimiz günlerde pilot üniversite projeleri ile ismini duyuran Ahi Evran Üniversitesi şimdi ise Konya Ovası Projesi (KOP)’un desteklediği Ziraat Fakültesi ’’Vermikompost Üretimini ve Kullanımını Öğretiyor, Toprağımıza ve Ekonomimize Can Katıyoruz.’’ İsimli projesi ile ulusal basında yer aldı. 21 Ocak 2018 tarihinde ulusal basında yer alan “Vermikompost Üretimini ve Kullanımını Öğretiyoruz, Toprağımızı ve Ekonomimize Can Katıyoruz” isimli projeye yönelik açıklamalarda bulunan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, projenin Ziraat Fakültemiz akademik personellerinden Yrd. Doç. Dr. Fevziye Şüheyda Hepşen Türkay, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kan, Yrd. Doç. Dr. Arzu Kan ve ilgili kurumların ortaklığında hazırlandığını kaydetti.

Ulusal basına yaptığı açıklamada projenin ilimize katkısını anlatan Rektör Karakaya, proje ile Kırşehirli vatandaşların solucan üretimini öğreneceklerini ve tarlalarının artık suya yüzde 20 daha az ihtiyaç duyacağını vurguladı.

Kırşehir’in ikliminden dolayı toprağın suya ihtiyacı olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, toprağın solucan gübresiyle yenilendiğinde üretim çeşitliliğini de artıracak etkiye sahip olacağını dile getirdi.

Üniversite Ziraat Fakültesinde kurulan vermikompost üretim tesisi ile çiftçilere öncülük edeceğini ifade eden Rektör Karakaya, KOP’un desteği ile bu tesisi büyüterek bölgeye hizmet eder hale getireceklerini söyledi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ulusal basında yer alan açıklamasında şunlara yer verdi: "Hem eğitim vereceğiz hem de üretim yapacağız. Solucan gübresi sayesinde az suyla sulu tarıma imkan sağlayacağız. Biz solucan gübresiyle toprağı yeniledikçe hem su ihtiyacımız azalacak hem de bitki verimliliğimiz artacak. Bunlar ileriye dönük bu bölgenin ihtiyacı olan güzellikler. Her yıl sonuçlarımızı test edeceğiz. KOP da bu projeyi takip ediyor olacak."

Prof. Dr. Vatan Karakaya  KOP'un desteğiyle bu tesisi büyüterek bölgeye hizmet edebilir hale getireceklerini, Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fevziye Şüheyda Hepşen Türkay da proje ile üniversitenin vermikompostalama konusunda çiftçilere öncülük etme görevi üstleneceğini söyledi.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net