- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 12 Şubat 2018 Pazartesi | 12:19:00
Kırşehir Kayseri’nin İlçesi mi Olacak?

Vaay Memleketim!!!
Mektup derken şiir mi olacaksın?
Kayseri ‘ye ilçe mi olacaksın!..
Erciyes’in sam yeli Kırşehir’in gülünü soldurmuş!..
Gül dalında bülbüller ötmez olmuş...
Musalla taşı Kırşehir’ e ağlar olmuş...
Nevşehir ile Kayseri helallik vermiş!..
Neşet’in memleketi mefta mı olmuş?

***
Bu nasıl şiir diyenleriniz var mı?

Yazacaklarım “yine mi?” Hissi uyandırdı yoksa…

Evet... Yine…

Başlıyorum!..

***
Hafızalarımızı biraz tazeleyelim. Unutanlar hatırlasın.

Gençlerimiz öğrensin...

1954 yılına gidelim...

Rahmetli Osman Bölükbaşı’nın doğrulardan taviz vermeyen, günümüz siyasetçilerine örnek olacak dürüstlüğünü yaşı kamil olanlar bilir...

***
Tabi bu dürüstlüğünün dürüst olmayanlar içinde makbul olmadığını da hatırlarlar...

***
Hasılı kelam Osman Bölükbaşı’nın sisteme olan muhalefetinin memleketi Kırşehir’in ilçe yapılıp Nevşehir’e bağlanması ile cezalandırılmıştı.
Dürüstlüğün bedelleri tarihimiz boyunca ağır olmuştur!..

***
1957 yılında kesilen cezadan vazgeçilmiş ve Kırşehir tekrar il olmuştur. Olmuştur olmasına da Hacıbektaş, Kozaklı, Avanos ilçeleri Nevşehir’e evlatlık verilmiştir!..

***
Kırşehir yarım asırdan fazladır evlat hasretinde... Evlatlarını geri alma derdiyle yanarken evlatlık olacağını umar mı?

***
Kırşehir, Nevşehir, Akşehir, Beyşehir isimlerini duymuşunuzdur mutlaka. ‘Büyükşehir’ sözünü de duymuşunuzdur. Peki ‘Bütünşehir’ sözünü duymuşluğunuz var mı?

Şehrin bütünü yarımı mı olur diyenleriniz olabilir...

Niye olmasın ki… bir sıçan, iki sıçan, üçüncüsü dolaba kaçan oyunu gibi

Küçük şehir, büyük şehir… bütün şehir

Dolaba kaçan... Kaçan kim mi?

Buna da ben isim uydurayım: Yutulan şehir!..

***
Yine ne geveliyor diye söylenmeye başladıysanız kıssadan hisseyi bırakayım en iyisi.

Tebrikleriniz fena oluyor, ne tekim…

İşin özü şu: Türkiye’deki il sayısının azaltılması için çalışmalar yapılıyor.

İl sözü vere vere iktidar olma dönemi kapandı...

Azaltmaya gidiyoruz!..

Artık partililerden il olma sözü alırsanız inanmayın: Veremezler!..

Son yerel seçimler öncesi büyükşehir sayısı 16’dan 30’a çıktı. Maşallah nüfus artmış demeyin. Ülkemiz kalkınıyor da demeyin. Ne diyelim derseniz, ‘İl sınırları içindeki tüm seçmenin oy vermesi sağlanarak belediye sayısı artırıldı diyebilirsiniz.’ Hangi belediye diye sorarsanız tahmin ediniz derim.

***
Bu sistem ülkemiz için pek hayırlı görülmüş olacak ki… 2019’da genişletilerek uygulanması uygun görülmüş… Büyükşehir olma kriteri 750 binden 300 bine çekilecekmiş...

Eee ne var bunda diyebilirsiniz. Bir şey yok.

Hayırlı olsun şimdiden!..

Türkiye ilerliyor. Büyük büyük şehirlerimiz olacak. Kıskananlar ne yapsın?

Türkiye’nin büyüyüp 2019 seçimlerini kazanması için bir de “bütünşehir” projesi geliştirilmiş.

***
Projeye göre birbirine komşu olan iller birleştirilecek ve “bütünşehir” haline getirilecek.

***
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki proje için düğmeye basmış. Sönmek üzere olan ışığın oylarını artırmak için daha çok kenti, adına ‘bütünşehir’ deyip ‘büyükşehir’ yapacak gibi görülüyor. Haa! Hasan Haa! Kel Hasan misali mi dersiniz…

***
Bu seçenek gerçekleşirse, tüm illerde kırsal kesimdeki seçmen il belediye seçiminde oy verebilecek. Yani bütün şehrimiz sayesinde, oy oranı artırımına katkı sağlanacak.

***
Yani büyükle bütün arasında hiç bir fark olmayacak gibi görünse de neler olacak bir bakalım:
Kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar kendisine hizmet götüren İl Özel İdarelerinin karar organı olan İl Genel Meclisi için oy kullanırken ‘bütünşehir’ projesiyle belediye başkanları ve meclis üyeleri için oy kullanacak.

***
Bütünşehir projesiyle merkez ilçe statüsü ortadan kaldırılacak. Belde belediyeleri ise kapatılacak. Merkez İlçeye bağlı köyler mahalle yapılarak belediye sınırları içerisine dahil edilecek.

***
Söz konusu projenin Kırşehir’i nasıl mı etkileyecek? Ya Kayseri’ye ya Nevşehir’e evlatlık verilecek. Bu iki ilden birinin ilçesi olacak. Hayırlara vesile olsun!!!

***
Türkiye gelişiyor. Yeni hapishanemiz nereye bağlanır bilemiyorum ama Kırşehir’e 3 dönemdir yapılması planlanan ve vaatten öteye gidemeyen Tren yolu, tramvay hattı, askeri kışla, çevre yolu, havalimanı gibi projeleri de Kayseri ya da Nevşehir Belediyesi belki gerçekleştirir.

***
Haydi yine iyisiniz. 1500 hayal gerçek olacak...

***
Arife günü bayrama yakın ölme hasan ağam leleyleleyyy...

***
Tüm bu çabalar sadece seçim kazanmak için mi derseniz… Bir taşla iki kuş avı derim… Naçizane düşüncem...

***
Şimdi bir konuya daha değineceğim. İşin en hassas yeri...

Nevşehir merkezli olarak kurulan Ahiler Kalkınma Ajansı'nın sorumluluk bölgesindeki Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir Nevşehir ve Niğde illeri yer alırken; aralarında coğrafi, kültürel, sosyal, iktisadi yönlerden güçlü ilişkiler olduğu düşünülen iller bir araya getirilerek kalkınma ajansı şemsiye altında ortak bir yönetime kavuşturulmuştur.

***
Kalkınma Ajansları’nın, iktisadi amaçlı kurumlar olduğu iddia edilebilirse de bu yapının iktisadi kalacağının bir garantisi bulunmamaktadır.

***
Sözlüklerde bölge “herhangi bir nitelik bakımından bir tutulan ülke, yer ya da toprak parçası” olarak tanımlanmaktadır. Bölge kavramı şehirden daha kapsamlı, siyasal, iktisadi ve siyasal bir yapıyı ifade etmektedir.

***
Ülkemizdeki kalkınma ajansları da bölge düzeyinde örgütlenmiş bölgesel kurumlardır.

***
5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu Koordinasyonu Ve Görevleri Hakkında Kanun ile kalkınma ajanslarına yüklenen şu görev, konunun önemini daha iyi anlatacaktır:
“Yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına teknik destek sağlamak” görevi, ajansın hem il özel idarelerinin hem de belediyelerin plan çalışmaları üzerinde büyük bir etki ve güç kazanmasını sağlamaktadır...

***
Kalkınma ajansların yönetim kurulu başkanı olan vali, bölge valisi konumu kazanmaktadır. İlgili yasada böyle bir ifade bulunmamakla birlikte fiili uygulamada bir ilin valisi diğer bölge illerini de ajans üzerinden yönetebilmektedir.

Örneğin, Muş valisi, yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı üzerinden Şemdinli Belediyesinin altyapı çalışmasına müdahale edebilmektedir. Ya da Çukurca ilçe merkezine MOBESE kamerası takılmasını sağlayabilmektedir.

***
Kalkınma ajanslarının özerkliğin temel şartlarından olan, kesin karar alma yetkisi, organların bağımsızlığı ve parasal olanakların bulunması şartlarını taşıdıkları görülmektedir. İlgili mevzuatta açıkça yazılmasa da uygulamada özerk bir bölgesel yapılanma olduğu geniş bir kabul görmektedir.

***
Kalkınma ajansları özerkliğin temel şartlarından olan, kesin karar alma yetkisi, organların bağımsızlığı ve parasal olanakların bulunması şartlarını taşıdıkları görülmektedir.

***
Anlaşıldığı üzere Kalkınma Ajansları ‘bütünşehir’ projesinin temelini oluşturmaktadır. Bölgeselleşmek, büyükşehir olmak… Eyalet… kavramına zemin oluşturmak değil midir?
Kıssadan hisse… Anlayana...

                                                                                            Murat Demirci
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net