Öztürk, Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı Verilmeli - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Öztürk, Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı Verilmeli

Öztürk, Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı Verilmeli

Written By yavuz4040 on 6 Şubat 2018 Salı | 09:06:00

Kırşehir EKK ve Kırşehir ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Bahamettin Öztürk, esnaf ve sanatkarlara EKK’ler kanalıyla kullandırılan kredilerde batık kredi olmadığını belirterek, işini büyütecek, yatırım yaparak memleketine katkı sunacak olan esnaf sanatkarlara faizsiz kredi döneminin başlamasını beklediklerini söyledi

Kırşehir EKK Başkanı ve Kırşehir ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Bahamettin Öztürk, kooperatiflerince 2017 yılı içerisinde yüzde 5 faiz oranı ve 5 yıl vadeli olmak üzere 613 esnaf ve sanatkara 31 milyon lira kredi kullandırdıklarını söyledi. Esnaf ve sanatkarlara düşük faizli ve uzun vadeli kredi kullandıran tek finans kaynağının esnaf kefalet kooperatifleri olduğuna vurgu yapan Başkan Öztürk, “Kredilerimizi kullandırırken üyelerimizi dosya masrafına boğmadan, en uygun şekilde kredi imkanı sunduk. Kullandırdığımız kredilerimizde batık kredimiz yok. Ortaklarımız kredilerini zamanında ödedi ve bizler her dönen krediyi yine esnaf sanatkarlarımıza tekrar kredi olarak sunduk” dedi.

Hükümetçe geçtiğimiz yıllarda KOSGEB kanalıyla ve EKK’ler aracılığıyla kullandırılan faizsiz kredilerde bölgedeki 83 kooperatif arasında en çok kredi dağıtan kooperatif olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Öztürk, “Faizsiz kredi de devletimizin hiçbir zararı yok. Çünkü EKK’ler kanalıyla dağıtılan her kredi, ödeme dönemi geldiğinde EKK’lerden anında kesiliyor. Bu bağlamda devletin hiçbir zararı yok” dedi.

Başkan Öztürk, bu bağlamda hedeflerinin EKK’ler kanalıyla kullandırılan kredilerin faizsiz olması konusunu Başbakan Binali Yıldırım’a ilettiklerinin altını çizerek, “Alın teri ve el emeğiyle çalışan esnaf ve sanatkarlarımız ülke ekonomisinin temel direğidir. Bu direği ayakta tutmak hükümetlerimizin başlıca görevi. Bugün her esnafımız önce kendini çalıştırıyor. Yine çalışan her esnafımızın yanlarında bir iki kişi çalıştırdığı düşünülerse yurt genelindeki iki milyon esnafın ülke ekonomisine ve istihdamına olan katkısı net olarak ortaya çıkar. Bundan hareketle esnaf ve sanatkarlarımız için yeni bir faizsiz kredi dönemi başlamalı. İşini büyütecek, yatırım yaparak ülkesine katkıda sunacak esnaf sanatkarlarımıza faizsiz kredi imkanı tanınmalı. KOSGEB'te büyük kaynaklar var. Bu kaynağın reel sektör içinde çalışan esnaf sanatkarlarımıza aktarılması için hükümetimizden desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Açıklamalarının devamında bütün amaçlarının esnafın kepenginin açık, vitrinlerin ışıklı kalması olduğunu kaydeden Başkan Öztürk, 2018 yılı itibarıyla plasman alamadıklarını sözlerine ekleyerek, “Elimizde kredi için başvuran çok sayıda dosya var. Ancak plasman olmaması nedeniyle kredi kullandıramıyoruz. Şu an sadece geri dönüşlerle hizmet vermeye çalışıyoruz. Plasman imkanı sağlanır sağlanmaz esnafımıza kredi vermeye devam edeceğiz” dedi.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net