Öğretmen Okullarının 170. Yılı Kutlandı! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Öğretmen Okullarının 170. Yılı Kutlandı!

Öğretmen Okullarının 170. Yılı Kutlandı!

Written By yavuz4040 on 20 Mart 2018 Salı | 09:51:00

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. yılı münasebetiyle Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından bir panel düzenlendi. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen “Mezun Öğretmenler Aday Öğretmenlerle Buluşuyor Paneli” ne Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cahit Aytekin, akademik ve idari personel ile öğrenciler katılırken moderatörlüğünü Doç. Dr. Ayfer Şahin’in yaptığı panelde konuşmacı olarak Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Emekli Müdür Emre Şahinci, Kırşehir Süleyman Türkmani İlkokulu Öğretmenlerinden Emine Kayaoğlu ile Kırşehir Muharrem Sayan Ortaokulu Öğretmenlerinden Murat Civan yer aldı.

“Mezun Öğretmenler Aday Öğretmenlerle Buluşuyor Paneli”nin açılış konuşmasını Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cahit Aytekin yaptı. Aytekin, konuşmasının başında Öğretmen Okullarının Kuruluşu vesilesiyle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görev başında şehit olan tüm öğretmenleri saygı ve rahmetle selamladı. Selamlama konuşmasının ardından öğretmen okullarının kuruluş tarihini anlatan Dr. Öğretim Üyesi Cahit Aytekin, 170 yıldır öğretmenlik mesleğinin özel ihtisas mesleği olarak tanımlandığını ve kurumsallaştırıldığını dile getirdi. Medeniyet tarihimize bakıldığında her dönemde insan yetiştirmenin öneminin vurgulandığını ifade eden Aytekin, Mevlana’dan Yunus Emre’ye, Hacı Bektaş’ı Veli’den Ahi Evran’a kadar tüm bilgelerin ortak gayesinin kâmil insanı yetiştirmek olduğunu kaydetti. Dr. Öğretim Üyesi Cahit Aytekin konuşmasına şöyle devam etti: “Bizler; bir yıl sonrasını düşünüyorsanız tohum ekiniz, on yıl sonrasını düşünüyorsanız fidan dikiniz, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız ve çağ açıp çağ kapayan bir nesil olsun istiyorsanız insan yetiştirin diyen bir medeniyetin evlatlarıyız. Kırşehir Eğitim Fakültesi 60 yıla yakın geçmişi ile üniversitemizin en köklü fakültesidir. 1961 yılında Öğretmen Okulu olarak kurulan fakültemiz zaman içinde geçirmiş olduğu değişikliklerle 1992 yılında Kırşehir Eğitim Fakültesi adını almıştır. Fakültemizin 2006 yılında Ahi Evran Üniversitesinin kurulmasında da önemli katkıları olmuştur.”

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesinin akademik ve idari birimleri hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Cahit Aytekin, şu anda fakültede yüze yakın akademisyenin yirmiye yakın da idari personelin görev yaptığını ve 3 bin 500 ‘ün üzerinde aktif öğrencileri ile 25 binden fazla mezun öğrencileri olduğunu kaydetti. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesinin 25 bin öğretmen mezun eden bir fakülte olarak Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ordusuna önemli bir katkı sağladığını söyleyen Aytekin, eğitim verdikleri öğretmen adayları ile ülkemizin neslinin yetişmesine fayda sağlamaya devam edeceklerini anlattı.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net