Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü İmzalandı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü İmzalandı

Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü İmzalandı

Written By yavuz4040 on 12 Haziran 2018 Salı | 12:50:00

Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle imzalandı
Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, Ahi Evran Külliyesi’nin hizmete açıldıktan sonra Kırşehir’in sembol yapılarından biri olacağını söyledi.
Kırşehir denilince akla esnafların piri Ahi Evran-ı Veli’nin geldiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci, “Hükümetimiz için önemli bir şehir olan Kırşehir’in gelişip büyümesi, ülkemizin gelişip değişmesi demektir. Kırşehir, bozkırın ortasında parlayan yıldızlardan birisidir. Önümüzdeki dönemlerde gerek termal altyapılarıyla, gerek enerji ve maden alanındaki potansiyeli ile hayvancılıkta yaşadığı gelişmelerle, kritik ulaşım ağı etrafında bulunması nedeniyle ve gerekse sanayisiyle kendinden çok söz ettirecek illerimizin başında geliyor.
Ahilikte usta-çırak ilişkisi çok önemlidir. Esnaf, sanatkârlar, ticaret ve sanayi odalarının da temellerini Anadolu’nun bağrından çıkan bu teşkilat ve bu teşkilatın kurucusu Ahi Evran-ı Veli’ye borçluyuz. Bu gelenek ve kültür, özellikle esnaflarımızın memleket sevdasıyla büyümesine, usta-çırak ilişkisiyle büyümesine ve kaliteli hizmet sunmasına fırsat veren ve bu anlamıyla da gerçekten esnafımızı büyütüp tüccar, tüccarımızı büyütüp sanayici, sanayicimizi de büyütüp ihracatçı yapmak konusundaki hedefimizin de başlangıç yeridir.
15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen Türkiye, 2017 yılında 7.4 oranında büyüdü. Oynanan bütün oyunlara rağmen ülkemiz muhteşem bir başarı ve büyüme yakaladı. Hedefimiz ülkemizi iki kat daha büyütmek. Daha fazla vatandaşımıza istihdam sağlamak en büyük amaçlarımızdan birisi. Bu duygularla, bugün imzaladığımız Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü’nün hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Vali İbrahim Akın da konuşmasında, “Sayın Bakanımız, bu mübarek Ramazan gününde ilimize gelerek Gümrük Müdürlüğü açılış törenine katıldı. Ardından Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolünü imzalayacak. Kendisine Kırşehir ve Ahiliğe verdiği değerlerden dolayı tüm Kırşehirliler adına teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımıza ve ekibine bu proje için teşekkür ediyorum. Toplumumuzun Ahilik ilkelerini yaşam felsefesi olarak görmesini ve Ahi Evran Külliyesinin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” sözlerine yer verdi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise: “Kırşehir’in en önemli değerlerinden biri olan Ahiliğin tanıtımı için ve Ahi Evran Külliyesi projesine devam edebilmemiz için bu protokolün imzalanması gerekiyordu. Ahilik felsefesini gelecek nesillere aktarabilmek, anlatabilmek, bu değerleri toplumumuzun benimsemesi için külliye inşaatının tamamlanması önem taşıyordu. Bu konuda, Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net