Kırşehir POMEM’de Mezuniyet Töreni Düzenlendi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kırşehir POMEM’de Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Kırşehir POMEM’de Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Written By yavuz4040 on 2 Ağustos 2018 Perşembe | 11:56:00

Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitimlerini tamamlayan Özel Harekat Branşlı 402 polis adayı için mezuniyet töreni düzenlendi

Kırşehir POMEM gerçekleştirilen törene Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bayram Ali Soner, Kırşehir Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Ekemen, Kırşehir POMEM Müdürü Kasım Varol, daire müdürleri, polis adaylarının aileleri ile polis teşkilatı mensupları katıldı.

Törende konuşan Vali İbrahim Akın, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesini kendisine şiar edinmiş Şeyh Edebali’nin memleketi, hoşgörünün merkezi Kırşehir’de polis adaylarının yetişmesini artı değer olarak gördüğünü söyledi.

Halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, suç işlenmesini önlemek, suçluları yakalayıp adalete teslim etmek, yasaların uygulanmasına yardımcı olmak ve terörle mücadele etmek gibi önemli görevleri yerine getiren Emniyet Teşkilatı’nın üstlendiği vazifeyle devletimizin iç ve dış güvenliğinin sağlanmasında kilit rol oynadığını belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Her devlet kurulduğu andan itibaren öncelikle toplumda huzur ve güveni sağlayacak olan teşkilatları kurmak zorundadır. Güvenliğin olmadığı, asayişin bozulduğu, kargaşanın hâkim olduğu yerde istikrardan, demokrasiden, insan haklarından ya da diğer hizmetlerin kalitesinden bahsetmek mümkün değildir.

Kamu düzeni ve güvenliğini her dönemde ön planda tutmuş milletimiz, Türk Polis Teşkilatı’nın kurulmasıyla birlikte vatandaşlarımızın huzuru ve devletimizin güvenliği için çalışan emniyet mensuplarımıza gönülden inanarak her türlü desteği vermiştir.

Toplumsal gelişim ve değişimin çok hızlı yaşandığı dünyamızda ve ülkemizde güvenlik güçlerimizin üstlendiği sorumluluk her geçen gün artmaktadır. Kentleşme, hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler suç sayılan eylem ve davranışları çoğaltmakta ve daha karmaşık bir hale getirmektedir. Ülkemizin geçirdiği bu toplumsal değişime ek olarak dünyamızda ve bölgemizde yaşanan savaşlar ve terör örgütlerinin yıkıcı faaliyetleri güvenliğimizi sürekli tehdit etmektedir. Bu tehditlere karşı en önemli güvencelerimizden birisi de Türk Polisidir.

Emniyet Teşkilatımız da değişen şartlara ve halkımızın taleplerine göre kendini yenilemekte ve kadrosunu güçlendirmektedir. Bunun da yolu siz değerli polis adaylarının insani, ahlaki ve mesleki değerleri ön planda tutan düzenli bir eğitimden geçmesidir.

Polis Meslek Eğitim Merkezimiz, ülkemize polis yetiştiren en önemli kurumlardan birisidir. Bugün sizler de eğitimlerinizi başarıyla tamamlayarak mezun olmaktasınız. Eğitim Merkezimiz, sizlerin en iyi şekilde eğitim görmesi, devletine ve milletine bağlı bireyler olarak yetişmesi için büyük özen göstermektedir. Nitekim üstleneceğiniz kritik görevlerle Polis teşkilatımızın önemli bir ferdi olarak sizler, buradan aldığınız eğitim sayesinde olağanüstü durumlara özellikle de terör unsurlarına karşı anında müdahale edecek cesaret ve kabiliyete ulaştınız.

Burada aldığınız eğitim sizlerin gelecekte en büyük rehberi olacaktır. Sizler, ülkemizin dört bir tarafında görev yapacak ve çok farklı nitelikteki suç ve suçlularla mücadele edeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta asla kendinizi yargı makamı yerine koyarak hareket etmemenizdir. Sizler vazifenize yapacak ve suçluları adalete teslim edeceksiniz. Suçlularla ilgili kararı ise bağımsız yargı verecektir.

Bununla birlikte, toplumda bu kadar saygın bir yer edinmiş, dinimizce şeref ve kutsiyet yüklenmiş bir mesleği icra etmek için de her şeyden önce bu mesleğinizi sevmeniz ve iyi bir polis olmak için çaba göstermeniz gerekmektedir. Yeterli mesleki bilgiye ve karar verme yeteneğine sahip, uzlaşmacı, vatandaşla sağlıklı iletişim kurabilen her polis, mesleğinde hak ettiği başarıyı yakalayacaktır.

Sizler, her koşulda devletimizin sevgisi ve şefkatinin yanı sıra gücünü de vatandaşlarımıza hissettirdiğiniz oranda halkımızın da devletimize olan güveni artacaktır. Hepiniz genç, dinamik ve mesleğe atılmak için heyecan dolusunuz. Sizlerin gece gündüz demeden, en zor koşullar altında dahi vatan, millet, bayrak ve kutsal saydığımız değerler uğruna mücadele edeceğinize, şehit ve gazi olmak pahasına görevinizi hakkıyla yerinize getireceğinize yürekten inanıyorum.” dedi.

Mezuniyet törenine katılan polis adaylarının ailelerine de seslenen Vali İbrahim Akın, “Bugün burada eğitimlerini başarıyla tamamlayarak Türk Polis Teşkilatı’nın terörle mücadelede etkin rol oynayan Özel Harekât Birimlerinde görev alacak evlatlarınızın mezuniyet sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Sizler, anne-baba olarak gözünüz gibi baktığınız evlatlarınızı vatanına milletine hizmet etsin diye devletimize emanet ettiniz. Bizler de onları Allah’a emanet ediyoruz. İnanıyorum ki evlatlarınız görev süresince elde edecekleri başarılarla hem sizlerin hem de bizlerin gurur kaynağı olacaklardır.” şeklinde konuştu.

Katılımcılara okul ve eğitimler hakkında bilgiler veren Kırşehir POMEM Müdürü Kasım Varol da konuşmasında, “Bozkırın çetin arazi şartlarında 6 aylık eğitimlerini başarı ile tamamlayarak mezun ettiğimiz bu yiğitler, aldıkları zorlu eğitim sayesinde alanlarında donanımlı ve nitelikli birer özel harekat polisi olmuştur. Onlar artık terörle mücadelenin her aşamasında aktif olarak yer alacaktır. Şehitlerimizin kanları ile vatan haline gelen bu kutsal toprakları korumak, ay-yıldızlı bayrağımızın gölgesinde oturan vatandaşlarımızın huzurunu temin etmek, ezanların yurdumuzun üstünde inlemesini sağlamak bizlerin namus borcudur.” şeklinde konuştu.

Dönem birincisi Eyüp Can Şahmalı’nın yaş kütüğüne plaka çakmasıyla devam eden tören, dereceye giren öğrencilere diploma ve hediyelerinin verilmesi ile devam etti.

Özel Harekat Branşlı POMEM öğrencilerinin mezuniyet töreni, polis adaylarının yemin etmeleri ve ardından tören geçişi ile sona erdi.Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net