CHP'li Tekin, İlk Doğum SGK Başlangıcı Sayılsın! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » CHP'li Tekin, İlk Doğum SGK Başlangıcı Sayılsın!

CHP'li Tekin, İlk Doğum SGK Başlangıcı Sayılsın!

Written By yavuz4040 on 12 Eylül 2018 Çarşamba | 09:56:00

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kadınların ilk doğum yaptığı gün, 1 günlük sigortalı sayılmaları için kanun teklifi verdi

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu teklifin yasalaşması halinde, kadınların doğum borçlanması sorunu çözülerek, milyonlarca kadınımız da ilk kez sigortalı olma hakkını elde edecekler" dedi.

Tekin yaptığı açıklamada, “Adı doğum borçlanması olan bir kanunumuz var, fakat tüm doğum yapan kadınlar yararlanamıyor. Kadınlar SGK öncesi doğumları için de doğum borçlanmasını yapıp, eksik sigorta günlerini tamamlanmak istiyor”. Diyerek kanun teklifinin gerekçelerini şu şekilde açıkladı.

'ÖRNEKLERİ AVRUPA'DA VAR'

"Kadınların ilk doğum yaptığında, sanki çalışmış gibi sigorta priminin 1 günlük başlangıç olarak otomatik yapılması ve kadınların doğumunun SGK işe başlama sayılması ile kadınların doğum borçlanması sorunu çözülecek; çözülmekle de kalmayacak, tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kadınlara çalışma hayatında Cumhuriyet tarihinin en önemli haklarından birinin verilmesi sağlanacak. Bu uygulama Avrupa ülkelerinde zaten var. Hatta Avrupa'da yaşayan Türk kadınları bu haktan ikili sosyal güvenlik anlaşmalarından dolayı yararlanmaktadır. Almanya'da yaşayan bir Türk kadın Almanya'da doğum yaptığında 2014/27 sayılı genelge ile doğumunu ülkemizde işe başlama tarihi saydırmaktadır. Fakat Türkiye'de doğum yapan kadının maalesef böyle bir hakkı yoktur.

Kadınlar SGK öncesi dünyaya getirdiği çocukları içinde doğum borçlanmasından yararlansın

Ülkemizde kadınlar ilk SGK sonrası 3 çocuğa kadar her bir çocuk için 2 yıl, toplamda 6 yıl yani 2560 güne kadar doğum borçlanması yaparak emeklilikte eksik prim günlerini tamamlayabiliyor.

Ancak SGK öncesi doğum yapan kadınların böyle bir hakkı maalesef yok. Adı doğum borçlanması fakat tüm kadınlar mevcut doğum borçlanmasından maalesef yararlanamıyor.

Yapılması gereken SGK öncesinde doğum yapan kadınlarında doğum borçlanmasından yararlanması ayrıca borçlanılan gün kadar SGK başlangıç tarihi geriye çekilmesi gerekmektedir.

Türkiye ‘de Erkek nüfusun %65' i istihdama katılırken bu oran kadın nüfusta % 27,5 seviyesinde kalıyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda kadın nüfusun %70 i istihdamda yer alıyor. Kısaca ülkemizde istisnalar dışında genel olarak kadınlar erkeklerden daha az istihdam da yer alıyor. Eşler veya babası vefat edince aldıkları yetim maaşlarıyla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

18 yaşını dolduran kadınların yurt dışında geçen sürelerin tamamını veya diledikleri kısmını herhangi bir şart aranmaksızın sigortalılık süresi olarak borçlanabilirken, ülkemizde de kadınların bu haktan yararlanmalarını halinde, Cumhuriyet tarihinin en önemli haklarından birinin verilmesi sağlanmış olacaktır.” 


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net