Zobu: Esnafımız Zorlanır, Büyük Yük Olur! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Zobu: Esnafımız Zorlanır, Büyük Yük Olur!

Zobu: Esnafımız Zorlanır, Büyük Yük Olur!

Written By yavuz4040 on 6 Kasım 2018 Salı | 08:26:00

Kırşehir Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu kamuoyunda “Kara Paket” olarak bilinen tütün ürünlerini tek tip paketle ve kapalı dolapta satışına yönelik kanun teklifine ilişkin sigaraların kapalı dolaplarda satılması esnafımıza maliyet demektir. Esnafımız bu kadar masrafın altından kalkamaz. Sigaraların kapalı dolaplarda satılması esnafa büyük yük demek olduğunu belirtti.       
Murat Zobu, yazılı açıklamasında TBMM‘ye sunulan ve tütün ürünlerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Esnaf’ın yıllardır kaçak sigara ticaretinde zarar gördüğüne işaret eden Zobu % 20 lere kadar çıkan kaçak sigara ticaretini devletin kararlı mücadelesiyle % 8 lere indiğini belirtti. Meclise sunulan kanun teklifinin tütün ürünleri için kamuoyunda “kara Paket “ olarak anılan tek tip paket ve kapalı dolap gibi uygulamalar içerdiğine dikkat çekerek bu uygulamaların kaçakçılığı arttırarak vergi kayıplarına neden olacağını savunan Zobu, kaçakçılıktan beslenen terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürülmemesi ve bu uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Tütün ürünlerinin satış noktalarında görünür olmaması için devreye sokulmaması planlanan dolap uygulamasını değerlendiren Zobu, Konuşmasına şöyle devam etti;

Esnafımızın gelirinin yaklaşık % 60 yasal sigara satışından gelmektedir. Bu ciddi bir orandır. Kaçakta ki artışın esnafımızı etkileyeceği muhakkaktır. Hele böyle sıkıntılı bir dönemde geliri düşen esnaf zincir mağazalarla rekabet edemez hale gelecek ve dükkanına kilit vurma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Sigaraların kapalı dolaplarda satılması esnafımıza maliyet demektir.

Buradan kanun teklifi hazırlayan vekillerimize Kırşehir Esnafı adına seslenmek istiyorum, Ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların kanun teklifinden çıkarılması hem esnafımız adına, hem devletimiz adına olumlu bir karar olacaktır diye düşüncelerini ifade eden Zobu, Esnafımıza hayırlı ve bol kazançlı günler temennisinde bulundu.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net