Bahçeci mi, Ekicioğlu mu? - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Bahçeci mi, Ekicioğlu mu?

Bahçeci mi, Ekicioğlu mu?

Written By yavuz4040 on 18 Aralık 2018 Salı | 13:22:00

2019 seçimlerine yaklaşırken partiler şehirlerdeki belediye başkan adaylarını açıklamaya başladı. Kırşehir’de Ak Parti mevcut başkan Yaşar Bahçeci ile yoluna devam ederken, CHP Selahattin Ekicioğlu, MHP ise Onur Köksal’la yoluna devam edecek.

Geçtiğimiz haftalarda partilerin başkan adaylarını açıklamasının ardından Avrupalı Türk’ün Sesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirci’nin memleketi Kırşehir’deki yerel seçim analizi ve araştırmasını 40 HABER’e yorumladı.

Son üç seçimde başarılı kamuoyu araştırmaları ile dikkat çeken Avrupalı Türk’ün Sesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirci, 31 Mart seçimlerine adeta projeksiyon tuttu.

İşte Demirci’nin 2019 yerel seçimlerinde partilerin ve belediye başkan adaylarının analizleri...
Kırşehir’de Bahçeci mi, Ekicioğlu mu?

“Ak Parti 2014 yerel seçimlerinde aldığı oyun bir puan üzerinde... Kırşehir’de MHP ile yerelde ittifak sağlamayan AK Parti Kırşehir’de seçime tek başına girecek. MHP’nin vereceği destekle dengelerin değişeceği düşüncesinde olan AK Parti’de planlar değişti. Kırşehir’de ittifak planları suya düştü...

Şimdiden CHP’nin açık ara önde olduğu söylense bile, AK Parti'nin Kırşehir’de favori olduğu kaçınılmaz görünüyor...

Yapılacak bir hatada ibre her an için dönebilir. Her adayın elbette kağıt üzerinde şansı var... CHP’de heyecan dorukta... Kırşehir’de milletvekili çıkarmayı başaran CHP’nin yerelde bu başarıyı sergileyeceği pek kolay görünmüyor.

Gelelim pandoranın bir diğer yüzüne... Her ne kadar MHP ve İYİ Parti Kırşehir’de kendi adaylarıyla yoluna devam etme kararı alsa da bu iki partinin tabanı AK Parti ve CHP arasında oy kullanacak.

MHP desteği ile AK Parti-CHP arasındaki fark kapanacak gibi görünse de, İYİ Parti’nin CHP’ye destek vermesi durumunda fazla bir fark olmayacağı gözler önündedir. Kırşehir’de durum AK Parti açısından biraz daha bıçak sırtı. CHP adayı Selahattin Ekicioğlu bu seçimde MHP seçmenine oynayacak...

Yaptığımız bu analizler Ak Parti ve CHP’nin 2014 seçimlerinde oy oranını koruduğunu gösteriyor... MHP'den gelecek küçük bir destek ile AK Parti seçimi rahatlıkla kazanabilir...

İç Anadolu’da Kırşehir çok bilinmeyenli bir denklem. Yozgat kadar rahat olmasa da Kırşehir’de favori  AK Parti. Ancak Yozgat kadar açık ara değil bir adım önde diyebiliriz.

Yapılan hizmetler elbette oya tahvil oluyor ama yeterli düzeyde değil. AK Parti 2014 seçimlerine oranla oyunu arttıracaktır ama bu durum seçim sonucunu değiştirir mi? Buna cevap vermek şimdilik çok zor.

Kırşehir’de MHP tabanının motivasyonu çok önemli... CHP adayı Ekicioğlu şimdilerde  MHP’li seçmeni ikna etme peşinde... Aşiretçilik ne derece etkili olacak bunu hep birlikte göreceğiz.

AK Parti’nin adayı mevcut başkan Bahçeci her zamankinden daha çok güçlü ve kararlı... Son iki dönemin tecrübesi var... Kolay yıkılacak görünmüyor... Genç başkan Bahçeci’nin AK Parti’den 3. defa aday gösterilmeyeceği konusunda (!) kehanette bulunan partili partisiz bir grup şimdilerde avuçlarını yalıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en güvendiği isimler arasında yerini koruyan başkan Bahçeci’nin yeni dönem için projeleri çok önemli... Şimdiye kadar verdiği her sözü gerçekleştirdi.

CHP bu seçimde farklı bir kampanya ve seçim stratejisi izleyecek. Propaganda en önemli etken olacak... Ekicioğlu, maddi manevi var gücüyle çalışmalara başladı... Oldukça iddialı görünen Ekicioğlu’nun hemen her platformda samimi ve bir o kadar içten olması Kırşehir halkında izler yaratmaya başladı...

Şimdilik süreç erken görünse de seçimin ve senedin günü çok çabuk gelir... Bu işi sıkı tutan ipi göğüsler... Benim partim nasıl olsa kazanır diyerek oturduğu yerden seçim çalışması yürütmek pek akıl alıcı görünmüyor... Başkan adayları, aday olduğu merkeze neler yapacağını anlatmalı. Kazandığı zaman da kartvizitine yazdığı cep telefonu ile devam etmeli.

Halkın içinde olan halka dokunan bu işi bitirir. Küçük yerlerde bunlar çok belirleyici oluyor... Adaylar mutlaka kamuoyu araştırması yapmalı. Vatandaştan kopmamak için mutlaka veri toplamalı...

Kazanan Kırşehir olsun! Boz toprağa selam... Sağlıcakla...”

Murat Demirci / 40 HABER / KIRŞEHİR


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net