Avrupa Merkez Bankası Atatürk’lü Euro bastı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Avrupa Merkez Bankası Atatürk’lü Euro bastı

Avrupa Merkez Bankası Atatürk’lü Euro bastı

Written By yavuz4040 on 28 Ocak 2019 Pazartesi | 10:59:00

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerinde Atatürk’ün portresinin bulunduğu Euro bastı

Türk para bilimcilerinin (Koleksiyonerlerin) yürüttüğü süreç sonunda basılan Atatürk resimli banknotların, euro ile aynı özelliklere sahip olduğu ancak turizmde tanıtım ve hatıra amacıyla kullanılacağı ifade edildi. Söz konusu para, piyasada kullanılan euroya eş değer kalitesinde ve özelliklerinde basıldı.

Nümismat (Madalya ve eski para bilimiyle uğraşan) Özgür Honaş’ın çalışma arkadaşlarıyla birlikte yürüttüğü süreç sonucunda basılan para, Türkiye’nin tanıtımı ve marka değerini ön plana çıkarmak amacıyla turizm alanında kullanılacak.

Koleksiyoner Honaş süreci şöyle anlattı;

“Bir akşam beni takip eden arkadaşlarımdan biri (İbrahim Gölgeli) beni aradı ve “Avrupa’da yaşıyorum, Avrupa Merkez Bankası bu tür paralar basıyor, bu konuda öncü olmak istiyorum. Yardımcı olur musun?” dedi ben de kabul ettim. Fakat tuhaf geldi, Avrupa Merkez Bankası bizim paramızı neden bassın diye düşündüm, sonra bir ön çalışma yaptım. İlk başta olabilirliği konusunda endişelerim vardı. Paranın tasarımını Hollanda vatandaşı bir tasarımcımız (Christian Petermann) üstlendi. O konuda benim de yardımlarım oldu. Sonraki süreçte paraya son halini verdik ve basım takvimin beklemeye geçtik. Teslim ettikten kısa bir sonra paranın basılmasına ilişkin Avrupa Merkez Bankası’ndan ön onayın alındığına dair bilgi geldi. 3 hafta sonra da para basıldı”

Honaş şöyle devam etti;

“Bir tür hatıra parasıdır. Değişik ülkelerde ülkelerinin tanıtımı açısında bu gibi uygulamalar yapıyor. Biz de bu şekilde Atatürk temalı para bastırmak istedik” ifadelerini kullandı.

Paradan 5 bin adet basıldığını söyleyen Honaş, bu serinin devamının gelmeyeceğini belirterek planladıkları başka çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Cumhurbaşkanlığı serisi, Çanakkale Zaferi ve 15 Temmuz temalı paralar basmayı da planladıklarını aktaran Honaş;

Cumhurbaşkanlığı ve Çanakkale Zaferi temalı bir seri yapmayı da düşünüyoruz, gerekli onayları aldıktan sonra yakın bir takvimde çıkacak. Bununla birlikte 15 Temmuz’u konu alan bir para basmayı da düşünüyoruz. Ancak bu kesinlikle ticari amaçlı olmayacak. Buradan sağlanan geliri şehit yakınlarına ve 15 Temmuz Derneği’ne bağışlayacağız”.


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net