Jeotermal Suyun Yerleşkeye İletimi Sağlandı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Jeotermal Suyun Yerleşkeye İletimi Sağlandı

Jeotermal Suyun Yerleşkeye İletimi Sağlandı

Written By yavuz4040 on 15 Şubat 2019 Cuma | 11:59:00

Jeotermal Suyun Merkez (Bağbaşı) Yerleşkeye İletimi Sağlandı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen pilot üniversite kapsamındaki projelere jeotermal kaynak kazandırılması amacıyla hazırlanan Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi tamamlandı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin pilot üniversite seçilmesinin ardından çalışmaların hız kazanmasıyla birlikte projeler sahada hayat bulmaya başladı.

Yaklaşık 2700 metre toplam uzunluğa sahip olan jeotermal hatta suyun sıcaklığı yaklaşık 50 derece olarak ölçüldü. İl Özel İdaresi tarafından 2019 yılı için verilen 10lt/sn pompa kapasitesi üniversitemizde 40lt/sn olarak hazırlandı. Kuyu sayısı ve kapasitenin artması ile birlikte üniversitede pompa kapasitesi dört katına kadar çıkabilecek. Üniversitenin pilot projelerine katkı sağlayacak olan jeotermal su, hem jeotermal serayı besleyecek hem de pilot projelerin önemli bir ayağını oluşturan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesine destek verecek. Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi kapsamında testler 14 Şubat 2019 tarihi itibarıyla tamamlanarak jeotermal suyun üniversitemizde kullanımı sağlandı.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, pilot projelerin hızla faaliyete geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hazırlanan projelerle şehre ve bölgeye katkı sunmaktan mutlu olduklarını belirten Rektör Karakaya, “Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesinin tamamlanması ile birlikte diğer projelerimizde jeotermal sudan faydalanabilecek.” dedi.

Tarım ve jeotermal alanında pilot seçilen üniversitenin jeotermalle ilgili önemli bir aşama kat ettiğini ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Terme Sahasında Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesi termal suyun aranması, sondaj çalışması ve termal bölgeden proje alanına suyun iletilmesi aşamalarından oluşuyor. Bu aşamaların hepsi başarıyla tamamlandı ve jeotermal su artık üniversitemizde. Diğer projelerimizde hızla tamamlanacak. Şehrine ve bölgesine katkı sağlayarak yön veren bir üniversite olarak yeni projeler ve yeni çalışmalar için hazırız.”
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net