Kırşehir’e jeotermal sera seferberliği - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Kırşehir’e jeotermal sera seferberliği

Kırşehir’e jeotermal sera seferberliği

Written By yavuz4040 on 20 Mart 2019 Çarşamba | 11:30:00

Türkiye’nin önemli jeotermal kaynaklara sahip olan Kırşehir‘de, 30 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak jeotermal sera yapılacak

Merkeze bağlı Karakurt köyündeki 477 dekar arazide üç etap halinde özel sektör tarafından tamamlanacak jeotermal sera için temel atma töreni gerçekleşti.

Yatırımcı şirketin yönetim kurulu başkanı Serdar Eygün de AEÜ ile yaptıkları iş birliği sonucunda jeotermal sera projesini hayata geçirdiklerini vurgulayarak, desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili diğer devlet kurumlarına teşekkür etti.

Proje kapsamında Karakurt bölgesinde 477 dekar mera arazisinin 30 yıllığına firmalarına tahsis edildiğini aktaran Eygün;

Ahi Evran Üniversitesi ile iş birliğinde Jeotermal Seracılık Projesi kapsamında tesisimizin temelini atıyoruz. Bakanlığımızın desteği ve oluşturdukları sinerji ile atıl durumda olan mera arazisi 30 yıllığına firmamıza tahsis edildi. Bizlere inandılar ve güvendiler. Onları mahcup etmeyeceğiz. Yatırımımız tamamlandığında 477 dekar alanda son teknoloji ile donatılmış 315 dekar Türkiye’nin en modern domates seralarından birisi olacak. Toplam 30 milyon dolar yatırım yapacağız. Etap etap ilerleyeceğimiz projemizin sonunda çoğunluğunu ihraç etmeyi planladığımız 19 bin ton domates üretmeyi planlıyoruz. Üretim dönemlerine göre değişmekle beraber 400 kişinin üzerinde istihdam sağlayacağız. Ayrıca bölge ekonomisine katkı yapmış olacağız.”


Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net