- 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » »

Written By yavuz4040 on 6 Nisan 2019 Cumartesi | 12:28:00

Başkan Ekicioğlu!

Türkiye genelinde 31 Mart yerel seçimleri müthiş bir yarışa sahne oldu. Bu seçimlerde 39 yıl aradan sonra memleketi Kırşehir’in el değiştireceğini iddia eden hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci’nin 40 HABER’le paylaştığı anket, seçim sonuçlarıyla bire bir oranla doğru çıktı.

31 Mart’a kısa bir süre kala seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerde bulunan Avrupalı Türk’ün Sesi yönetim kurulu başkanı Murat Demirci’nin “Yarın Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?” sorusunun yönetildiği anket çalışmasında, sandıktan çıkan sonuçlarla Demirci’nin seçim öncesi paylaştığı Kırşehir anketi “Tıpkısının aynısı! Aynısının Tıpkısı!” dedirtse de; yüzdelik rakamlar seçim sonuçlarına oranla tıpkısına yakın sonuç buldu.

İYİ Parti içerisinde genel başkan Meral Akşener ve genel başkan yardımcısı Ümit Özdağ’a yakınlığıyla bilinen Murat Demirci’nin yerel seçim sonuçlarına ilişkin yüzdelik verilerde bulunduğu ve memleketi Kırşehir’in son seçim anketi (tahmin) sandıktan çıkan sonuçlarla ne kadar uyuştu.

İşte o anket ve seçim sonuçları:

Anket: (Tahmin) AK Parti %38,1

Seçim: (Sonuç) AK Parti %38,7

Anket: (Tahmin)  CHP %34,2 + İYİ Parti %9,5 TOPLAM = %43.7

Seçim: (Sonuç) CHP – İYİ Parti (Millet İttifakı) TOPLAM = %44.7

Anket: (Tahmin) MHP %8,2 + KARARSIZ 6,8 TOPLAM = %15.0

Seçim: (Sonuç) MHP % 15,7

31 Mart yerel seçimlerinin gayri resmi sonuçlarına göre, Kırşehir’de seçimi bilen Murat Demirci’nin seçim sonucuna bire bir yaklaşan anketinde MHP’nin KARARSIZ seçmen oylarını elinde tutmayı başarması da seçim sonuçlarına doğru yansıdı.

Başarılı kamuoyu araştırmalarıyla isminden sıkça söz ettiren Demirci’nin seçim sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı, “İnce eledik sık dokuduk! Kimisi resmen gündem belirliyorsun dedi. Kimisi sabır zorluyorsun dedi. İşte sabır, işte gündem...” şeklinde paylaşımda bulunduğu yazısı da bir çok tebrik, beğeni ve yorumu da beraberinde getirdi.

CHP 39 yıl sonra Kırşehir Belediye Başkanlığını kazandı

KIRŞEHİR (AA) – CHP, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimler'inde 39 yıl sonra Kırşehir Belediye Başkanlığını kazandı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, CHP Kırşehir'de Millet İttifakı paydaşı olan İYİ Parti ile yerel ittifaka gitti. Yapılan görüşmeler sonunda Kırşehir Belediye Başkanlığı ile Akpınar ve Boztepe ilçeleri CHP'ye, Mucur, Akçakent, Çiçekdağı ilçeleri İYİ Parti'ye bırakıldı. Kaman ilçesinde ise Millet İttifakı ortağı iki parti de kendi adaylarıyla yarışa girdi.

Merkezde İYİ Parti'nin yöneticilerinden bazıları CHP Belediye Meclisi üyesi listesinde kazanabilecek yerlerden aday gösterildi. Her iki parti de ortak seçim büroları açarak seçim faaliyetleri yürüttü.

Seçimin sonunda resmi olmayan kesin sonuçlara göre Millet İttifakı'nın ve CHP'li adayı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Belediye Başkanlığını kazandı.

En son 1973 -1980 yılları arasında CHP'den Orhan Baycan, iki dönem Kırşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

12 Eylül askeri darbesinden sonra 1984 yılında yapılan ilk yerel seçimlerde ANAVATAN Partisi'nden Hakkı Göçen Kırşehir Belediye Başkanlığına seçildi ve 1989 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

1989 yılında yapılan seçimlerde Kırşehir Belediye Başkanlığını SHP'den kazanan Mehmet Ali Yapıcı bir yıl sonra hayatını kaybetti. 1990 yılında tekrarlanan ara yerel seçimde SHP'den Cahit Gürses, Kırşehir Belediye Başkanlığına seçildi.


Kırşehir'de 1994 - 2002 yılları arasında iki dönem MHP'li Metin Çobanoğlu belediye başkanlığı görevini yürüttü. Genel seçimlerde Çobanoğlu'nun meclise gitmesi nedeniyle yerine seçilen MHP'li Arif Ekici 2002-2004 yılları arasında başkanlık görevini üstlendi. 2004 -2009 yılları arasında AK Pati'den Halim Çakır ve 2009 - 2019 yıllar arasında iki dönem AK Parti'den Yaşar Bahçeci Kırşehir Belediye Başkanlığı yaptı.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net