2018 - 2019 Mezunları Uğurlandı - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » 2018 - 2019 Mezunları Uğurlandı

2018 - 2019 Mezunları Uğurlandı

Written By yavuz4040 on 25 Haziran 2019 Salı | 09:05:00

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2018-2019 Mezunlarını Törenle Uğurladı

Kurulduğu günden bu yana hızla gelişmeye ve genişlemeye devam eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Mezunlarını 22 Haziran 2019 tarihinde görkemli bir törenle uğurladı. Öğrencilerini geleceğe hazırlarken onların kaliteli bir eğitim almalarını misyon edinen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin mezuniyet töreni, Türkiye’nin her yerinden binlerce kişinin katılımı ile üniversitemizin stadyumunda gerçekleşti. Törene Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemiz ve ilimizin protokolü, akademik-idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Şanlı Bayrağımız Öncülüğünde Yabancı Uyruklu Öğrencilerimizin Bayraklarının Geçişi Yapıldı

Tören öncesinde Dış İlişkiler Ofisi Koordinatörlüğüne bağlı yabancı uyruklu öğrencilerimiz ülkelerinin kültürünü yansıtan dans gösterisi sundu. Mezuniyet töreni Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın stadyumda misafirleri selamlaması ile başladı. Rektör Karakaya’nın selamlamasının ardından Şanlı Türk Bayrağımız öncülüğünde üniversitemizde eğitim öğretim gören 26 yabancı uyruklu öğrencilerimizi temsilen bayraklarının geçişi gerçekleşti. Bayrak geçişi sonrasında 13 farklı akademik birimden mezun olan öğrencilerimiz ailelerini, öğretim elemanlarını ve protokolü selamlayarak mezuniyet yürüyüşünü gerçekleştirdiler. Mezun öğrencilerin yerlerini almasıyla birlikte saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

Üniversite Birinciliğini İki Öğrencimiz Paylaştı

Her yıl binlerce öğrenci mezun eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin okul birinciliğini bu yıl Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü mezunumuz Merve Gür ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü öğrencimiz Burak Yurtsever paylaştı. Merve Gür, mezun öğrenciler adına bir konuşma yaparak büyük hayallerle geldikleri Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bireysel gelişiminde büyük katkısı olduğunu dile getiren Gür, “Burada aldığımız eğitimle farklı iklimlerde çiçek açıp meyve vermeye devam edeceğiz.” dedi. Merve Gür konuşmasının ardından birinciliği birlikte göğüslediği Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü öğrencimiz Burak Yurtsever ile birlikte mezuniyet kütüğüne isimlerini çaktılar.

Okul Birincilerine Şed Kuşatıldı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senato kararı ile üniversitemizde her öğrenci Ahilik Kültürü ve Medeniyeti dersi almaktadır. Üniversitemiz mezuniyet törenlerinde temsili olarak üniversitemiz birincilerine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından Şed kuşatılmaktadır. 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde de üniversitemiz birincilerine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından şed kuşatılarak tüm mezun öğrencilere Ahilik Yemini yaptırıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına binlerce öğrenci ve veliyi selamlayarak başladı. Öğrencilerimizin gelecek umutlarını gerçekleştirmek için büyük çabalar harcayarak kazanmış oldukları bölümlerden mezun olma vakitlerinin geldiğini söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, her başlangıçların bir sona, her sonun da bir başlangıca kapı araladığını dile getirdi. Üniversiteye başladıklarında uzun bir zaman gibi görünen eğitim sürecinin sonuna geldiklerini vurgulayan Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti:” Ancak yeni bir başlangıcın yanında sosyal hayatın onurlu ve bir o kadar da ağır yükünü üstlenmiş bulunmaktasınız. Bu sorumluluğu yerine getirmek için almış olduğunuz bilgi, beceri ve yetkinlikleri çağın ötesinde sözlere dönüştürmek, Anadolu topraklarında yetişen gençlerin temel görevleri arasındadır.”

Rektör Karakaya: “Sizler İnsanlığa Umut Olacaksınız”

Öğrencilerimizin insanlığa hizmet etmeyi şeref sayan tarihimizin karakterlerinin ruh ikizleri olarak yeniden doğacaklarını ve insanlığa umut olacaklarını sözlerine ekleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, öğrencilere bulundukları her sektörün onlarla yeniden hayat bulacağını ve onlarla buluşan her insanın da yeniden doğacağını anlattı. “Sahip olduğunuz inanç ve ahlakın bunu yapmak için sizi motive edeceğine inancım sonsuz.” diyen Rektör Karakaya, mezunlarımıza milletimizin geleceğine, devletimizin bekasına göz diken içerden ve dışarıdan gelen tüm hain planlara karşı hazırlıklı olmalarını tavsiye etti.

Rektör Karakaya: “Son Üç Yıl İçerisinde Çok Sayıda Başarıya ve Birçok Yeniliğe İmza Attık”

Öğrencilere alanlarındaki becerileri Ahi Evran-ı Veli’nin öğretisi olan Ahilik anlayışı içerisinde uygulamalarını ve Ahilik yeminine sadık kalmalarını öneren Prof. Dr. Vatan Karakaya, mezun oldukları Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile onur duymaları gerektiğini, son üç yıl içerisinde üniversitemizde çok sayıda başarıya ve birçok yeniliğe imza attıklarını söyledi. Görevde olduğu süre içerisinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi için büyük çaba gösterdiklerini anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizdeki başarı ve yenilikleri şu şekilde sıraladı: “Yaklaşık iki yıl içerisinde 11 binanın yapımını tamamlayarak yaklaşık yüzde
450’lik bir fiziki ortam eksiğini tamamladık. Eğitim Fakültesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi ve 2 bin 664 kişilik öğrenci yurdunu 2018 yılında kullanıma açtık; Morfoloji Binası, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi, , Güzel Sanatlar Fakültesi olmak üzere birçok yapıyı da 2019 yılı içerisinde kullanıma açacağız.

Rektör Karakaya: “Dönemimizde Yaklaşık 70 Yeni Bölüm Açtık”

2006-2015 yılları arasında 58 olan bölüm varken 2015-2018 yılları arasında başta Tıp Fakültesi, İnşaat Bölümü, Makine Bölümü, Bilgisayar Bölümü, Elektrik Elektronik Bölümü, Müzik ve Anadolu Halk Sanatları Bölümleri olmak üzere bizim dönemimizde yaklaşık 70 yeni bölüm açtık ve öğrenci çeşitliliğini sağladık. Ayrıca yüksek lisans ve birçok doktora programı üniversitemiz bünyesinde eğitim öğretim vermektedir. Yabancı uyruklu öğrencilerle üniversitemizin uluslararasılaşmasını sağladık. Göreve geldiğimizde 9 olan yabancı öğrenci sayısını yaklaşık 400 ‘e çıkardık. Türkiye Yüksek Öğretiminde bir yenileşme projesi olan ve 41 üniversite arasından seçilip Sayın Cumhurbaşkanımızın ilanıyla Tarım ve Jeotermal alanında 5 plot üniversiteden biri olduk. Bu çalışmayla bölgesel kalkınma ve ihtisaslaşma projesine 7 proje katkısı verdik. Ahi Evran Üniversitesi aynı zamanda ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Standardı Dış Tetkik Sürecini tüm birimleriyle başarıyla tamamlayarak ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistem Belgesini almaya hak kazandı. Ülkemizde ve yurt dışında değişik birimleriyle TSE Belgesi alan yaklaşık 80 üniversite bulunuyor. Ancak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tüm birimleriyle TSE Belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitedir.”

Rektör Karakaya: “Kendilerine Güvenen ve Ayakları Üzerinde Durabilen Bireyler Yetiştirdik”

Konuşmasının devamında meslektaşlarına da seslenen Rektör Karakaya, büyük emek sarf ederek yetiştirdikleri bu gençlerin onların eseri olduğunu vurgulayarak onlara gösterdikleri emek ve çabalarından dolayı teşekkür etti. Ailelerin mutluluğu, gururu ve sevinçlerine de ortak olduklarını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, kendilerine genç, tecrübesiz ve heyecanlı birer öğrenci olarak emanet ettikleri evlatlarını onlara olgun, kendine güvenen ve ayakları üzerinde durabilen bireyler olarak teslim etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Tüm mezunların mezuniyetini tebrik eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, mezunlarımıza bundan sonraki başlangıçlarında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu düzeyinde dereceye giren öğrencilerimize mezuniyet belgeleri ve ödülleri verildi. Fakülte düzeyinde eğitim veren birimlerimizden üniversitemizin ilk üçü içinde yer alan mezunlarımıza belgeleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından verilirken ödülleri Kırşehir Valisi İbrahim Akın tarafından takdim edildi. Yüksekokul düzeyinde dereceye giren mezunlarımıza ödülleri Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, meslek yüksekokulu düzeyinde dereceye giren mezunlarımıza da ödülleri Kırşehir Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran ve Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gülser tarafından verildi.

Birim bazında ödül törenin gerçekleşmesinin ardından mezun öğrencilerimiz keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Tören Üniversitemiz Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Halk Müziği dinletisi ve Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu Konseri ile son buldu.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net