’’BAKKAL AMCA’NIN SORUNLARI’’ - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » ’’BAKKAL AMCA’NIN SORUNLARI’’

’’BAKKAL AMCA’NIN SORUNLARI’’

Written By yavuz4040 on 11 Temmuz 2019 Perşembe | 11:41:00

Kırşehir Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu Kırşehir’de faaliyet gösteren ve ekonomik zorluklar karşısında ayakta durmaya çalışan Bakkal Esnafımızın kurtarılmasına dair düşüncelerini paylaştı ve sözlerine şöyle devam etti;

’’Ulusal ve Zincir mağazaların kuralsız, hiçbir sınırlandırmanın olmadığı, halen yaygın bir şekilde açılıyor olması , ekonomik anlamda zor durumda olan küçük esnafın ayakta durabilmesi için acilen tedbirler alınması gerekmektedir.

Küçük esanf desteklenmeli ve Anayasamızda da belirtilen “ Küçük esnaf korunur “ hükmü göz önüne alınarak onlara pozitif ayrımcılık getirilmesi, faaliyetlerinin kolaylaştırılması önem arz etmektedir.

Federasyon ve Konfederasyon ( TESK) Başkanımız Sn.Bendevi PALANDÖKEN’İN DE sık sık gündeme getirdiği, Ulusal ve Zincir marketlerin ( A-101, Bim, Şok, Carrefursa vb gibi ) açılmalarına , Ruhsat sınırlandırılması ve çalışma saatlerine ilişkin düzenlemelerin bir an önce yapılmısı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

Küçük esnaf artık vergisini de , Bağ-kurunu da yatırırken son derece güçlük çekmektedir.Bundan dolayı korumasız kalan bu esnaflarımızın ayakta kalmaları için Anayasamızda yazıldığı gibi Küçük Esnafın Korunma hükmü bir an önce hayata geçirilmelidir.
Yine bununla beraber Alkollü İçkilerin satışında düzenlenen saat uygulaması ( Sabah 06:00-22:00 ) ülkemizde kaçak üretim ve merdiven altı üretimi hızlandırıp, arttırmış, ayrıca devletimizi yıllık milyarlarca lira vergi zararına uğratmıştır.

Yine bu uygulama TESK Genel Başkanımız ve biz Meslek Odaları Başkanları olarak Alkollü İçkilerin satış saatlerinin yeniden düzenlenerek , sabah 06:00 - 24:00’e yani eski düzenine getirilerek, bu sektörde hizmet veren esnaflarımızı biraz olsun rahatlatabilme talebimizi yineliyoruz. Bu talebimiz uygulanır ise , hem kaçakçılığın önü kesilecek hem de devletimizin yıllık vergi kaybı en aza indirilecek düşüncemizi tekrar etmekteyiz. Yetkililerin , zorda olan biz küçük esnafların hemen yapılabilecek yasal hiçbir zorluğun olmadığı bu taleplerimizi dikkate alacaklarını ümit ediyoruz. Ulusal ve Zincir marketlerin ruhsat sınırlandırması mutlaka yapılmalı , her köşe başına, kuralsız ve hukuksuz bir şekilde açılmalarına izin verilmemelidir. Daha önce belediyelerde olan ruhsat yetkilerinin alınması , zincir ve ulusal marketlerin çoğalmasının bir sebebi olmuştur. Bu durumun ortadan kalkması ve kontrolünün sağlanması küçük esnafın yararına olacak bir şekilde yeniden belediyelere verilmesi o il ve ilçedeki kıralsızlığın, önlenmesine , küçük esnafın korunmasına katkı sunacağından, yetkilerin yeniden belediyelere verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Görülen bir gerçek var ki , açılan bu zincir marketlerin ( A-101, Bim, Şok, Carrefursa ) önünün açılması kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan esnaflarımızı son derece mağdur ettiği bilinmelidir.’’

Diyerek gerekli çözümün ivedilikle getirilerek uygulanması gerektiğini belirtti.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net