Ayrımcılığın Karşısındadır! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Ayrımcılığın Karşısındadır!

Ayrımcılığın Karşısındadır!

Written By yavuz4040 on 23 Eylül 2019 Pazartesi | 07:41:00

Ahilik felsefesi, temelleri 12’nci yüzyılda Kırşehir’de atılmış, daha sonra tüm Anadolu’ya yayılmış, izleri bu güne kadar süregelmiş kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.

Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, beraberliğin, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşmesidir.

İslam inancı ve Türk Kültürü’nün Anadolu’da birleşmesinden doğan Ahilik her daim ayrımcılık karşısında olup birlik ve beraberliğe kucak açmıştır.

Ahilik,Türkler tarafından geçmişin derinliklerinden süzülüp gelen bilgilerin, İslamın verdiği heyecan, imanla ve fütüvvet düşüncesinin yeniden Anadolu Türkmenleri tarafından yorumlanması ve teşkilatlanmasıdır.

Pir Ahi Evran-ı Veli 01 Nisan 1264 yılında Kırşehir’de Moğollarla yapılan bir savaşta, doksan üç yaşında, ön saflarda kılıç sallarken şehit edilmiştir. Mekanı cennet olsun.

Türk esnaf ve sanatkarlarının piri Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı’nın bu yıl 32’ncisi kutlandı.

Yıllardır Ahilik kutlamaları yapılıyor, ama maalesef Ahiliği ve çağını birinci elden, birinci dilden anlatan Ahi Evran-ı Veli’nin kitapları dahi bilinmiyor.

Her yıl olduğu gibi aynı organizasyonlar, harcanan milyonlar, siyasilerin şovları, türküleri, dört balon ve kurdeleler vs.

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı temsil edilip tanıtılabilindi mi?

Keşke evet diyebilsem.

Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net