Dünya Ruh Sağlığı Konferansı Düzenlendi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Dünya Ruh Sağlığı Konferansı Düzenlendi

Dünya Ruh Sağlığı Konferansı Düzenlendi

Written By yavuz4040 on 24 Ekim 2019 Perşembe | 13:14:00

Dünya Ruh Sağlığı Gününde ‘’İntiharla Mücadele için Yaşama Anlam Katmak’’ Konferansı Düzenlendi

Dünya Ruh Sağlığı günü nedeniyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından ‘İntiharla Mücadele için Yaşama Anlam Katmak’ adlı konferans düzenlendi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan konferansta açılış konuşmasını Üniversite Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr.Öğretim Üyesi Hilal Seki Öz yaptı.Öz, konuşmasında etkinliği düzenleme amaçlarına değinerek konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Dr.Öğretim Üyesi Hilal Seki Öz’ün konuşmasının ardından Kırşehir EAH’ne bağlı TRSM danışanlarından Hasan Türkmenoğlu ’35 Yaş Şiiri’ni okudu. Daha sonra Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Şafak Taktak ‘Travma ile Büyüme‘ adlı sunumunda başımıza gelen zorlu yaşam olaylarının, aynı zamanda bizleri güçlendiren olgular olduğuna vurgu yaptı.

Konferansa konuk olarak katılan yazar Yasemin Şenyurt ise travmayla büyüyen ve şizofreni tanısı konmuş birisi olarak, ‘Anlamlı Bir Yolculuk’ adını verdiği yaşam hikâyesini paylaşarak, ruh sağlığı problemleri yaşayan bireylerin toplum içinde, saygıyla tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Katılımcıların şizofreni hastalığına yönelik tüm sorularını tek, tek yanıtlayan yazar Şenyurt, hastalığı ile baş etme sırasında verdiği mücadeleyi anlatarak, başından geçenleri ve azmin gücünü dikkat çekici örneklerle anlattı.

Konferansın sonunda Dr. Öğr. Üyesi Hilal Seki Öz ‘İnsanın Anlam Arayışı’ başlığı ile yaptığı sunumunda yaşamın maddi ve manevi anlamları olabileceği, manevi anlamların yaşama anlam katmada daha kalıcı olduğunu, ‘Yaşamın Anlamsızlığı’ söz konusu ise bununla mücadele edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Üniversitede gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak yazar Yasemin Şenyurt katılırken üniversite akademik ve idari personelleri ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net