ESNAF AF BEKLİYOR..! - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » ESNAF AF BEKLİYOR..!

ESNAF AF BEKLİYOR..!

Written By yavuz4040 on 8 Ekim 2019 Salı | 03:49:00

Başkan Öztürk, Esnaf Vergi ve SGK Affı Bekliyor

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluk, döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, ardı ardına yapılan zamlar sebebiyle ekonominin belkemiğini oluşturan küçük esnaf ve sanatkârların günü kurtarma gayreti içerinde mücadele verdiğini belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, zor durumdaki esnafımız için Vergi ve SGK başta olmak üzere geniş kapsamlı yapılandırma programı başlatılmalı dedi.

Hayat pahalılığı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün borçlu olması, piyasalardaki durgunluk nedeniyle iş yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkârın zor günler geçirdiğini vergisini, Bağ-Kur Primini ve yanında çalıştırdığı işçisinin sigorta primlerini ödeyemediğini ifade eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk; 15.000 – 20.000 TL gibi kısıtlı bir sermaye ile faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkarımız yüksek Bağ-Kur ve S.S.K primini ödemekte zorlanmaktadır. 10 yıllık bir esnaf; bugün itibari ile aylık 900 TL, yıllık 10.800 TL Bağ-Kur primi ödemektedir. Ayrıca; esnaf ve sanatkar yanında çalıştırdığı işçiye SGK. primi ile birlikte aylık 3.000,00 TL, yıllık 36.000,00 TL ödemektedir. Bunlara birde diğer vergiler, işyeri kirası ve evinin geçimi için ihtiyaç duyduğu ücretler eklendiğinde büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır. İşyerinin haricinde başka bir gelir kaynağı olmayan küçük esnaf ve sanatkar kesimi siftahsız dükkan kapattığı günler arttıkça bu ödemelerini yapmakta zorlanmakta, hatta bir çoğunu ödeyemeyerek, borçlu duruma düşmektedir. Bu yüzden Bağ-kur ve SGK prim oranlarında esnafımızı destekleyici bir indirim yapılmalı, özellikle esnafın yanında çalışan işçinin sigorta primi devlet tarafından karşılanmalıdır.

Öztürk; ’’2018 Yılı mayıs ayında yapılandırmadan yararlanan esnaflarımız iş yapamaması sebebiyle taksitlerini ödeyememiş ve yapılandırmaları bozulmuştur. Geçmiş dönemlerde çıkarılan borç yapılandırmalarında bazı idari para cezaları kapsama alınmadı. Yeni yapılandırmada cezaların hepsi dahil olacak şekilde kamuya olan tüm borçlar kapsama alınmalı. Esnafımız bir an önce borcundan kurtulmak, devlete yük olmamak istiyor. Vade en az 60 aya çıkmalı ve faizler geçmiş dönemlere göre düşük tutulmalı"

Vergi ve SGK borçlarını ödemekte zorlanan esnafın çok zor bir dönemden geçtiğini ve yeni bir yapılandırma beklentisi içerisine girdiğini belirten Başkan Öztürk, esnafa verilecek bir yapılandırma müjdesinin ekonomiye de olumlu etkileri olacağını belirtti.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net