Üniversite ’’Atatürk ve Cumhuriyet’’ Paneli Düzenlendi - 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ
Son Dakika :
Home » » Üniversite ’’Atatürk ve Cumhuriyet’’ Paneli Düzenlendi

Üniversite ’’Atatürk ve Cumhuriyet’’ Paneli Düzenlendi

Written By yavuz4040 on 31 Ekim 2019 Perşembe | 05:47:00

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen ’’Atatürk ve Cumhuriyet’’ konulu panel, Üniversite Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonunda yapıldı. 30 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Yılmaz ve Prof. Dr. Yasemin Doğaner ile Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bengül Bolat katıldı.

Doç. Dr. Bengül Bolat yaptığı kısa açılış konuşmasında Cumhuriyet ve milli egemenlik kavramlarının bizler için çok önemli olduğuna vurgu yaparak panele gelen misafirlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Doç. Dr. Bengül Bolat’ın açılış konuşmasının ardından Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Doğaner ’’Cumhuriyetin Kazanımları’’ adlı sunumunu yaptı. Doğaner sunumunda, Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmak için önce milli egemenliği daha sonra ise tam bağımsızlığı hedeflediğini kaydetti. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kanunlarla desteklendiğini, kanunların temel ilkesinin ise eşitlik olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Doğaner, 96. yılını kutladığımız Cumhuriyetin ilelebet payidar kalmasını diledi.

Prof. Dr. Yasemin Doğaner’in sunumunun ardından Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Yılmaz ‘’Dış Dünyada Atatürk Algısı ve Atatürk’e Bakış’’ adlı sunumunu yaptı. Cumhuriyet inkılaplarının yenileşme ve modernleşme köklü inkılaplar olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Yılmaz, bizde Rönesans, Sanayi İnkılabı gibi süreçlerin yaşanmadığını direkt olarak Cumhuriyetin ilan edildiğini söyledi. Batılı ülkelerin Mustafa Kemal ve beraberindekileri nasıl tehlikeli olarak gördüklerini, istihbarat raporlarına yansıyan sözleri panelistlerle paylaşan Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, İngilizlerin ‘’Hasta adamın mirasının herkes tarafından paylaşılacakken hasta adamın iyileştiğine’’ vurgu yaptıklarını, daha sonra ülkelerin bu iyileşmeye göre pozisyon aldıklarını sözlerine ekledi.
Share this article :

0 yorum:

Habere Yoğunlaşın

Ve Ne Düşündüğünüzü 'Bizimle paylaşın... !

 
Bağlantılar : | |
Copyright © 2011. 40 HABER GAZETESİ - DERGİSİ - Her hakkı saklıdır. 40 Haber Yayıncılık İrtibat: 0 543 801 99 35

Gururla sunar 40haber.net